НБУ курс:

USD

41,84

--0,02

EUR

43,51

-0,00

Готівковий курс:

USD

42,25

42,25

EUR

44,28

44,10

Банкам складно працювати з невеликими фермерами, але треба вчитись — експерт

кредитування, фінансування
Ілюстрація: freepik

Кредитування сегмента фермерів, які обробляють до 500 га землі, пов'язано з рядом складнощів, в порівнянні з великими агропідприємствами. Проте для фінустанов є сенс вчитися співпрацювати з ними, і навіть меншими за обсягами зембанку клієнтами, якщо вони мають задовільний фінансовий стан. Про це розповів керівник проєкту “Агрофабрика” від ОТП БАНК Іван Єрко в коментарі для Delo.ua. 

За його словами, фермери з земельним банком до 500 га мають дві проблеми в залученні кредитування: 

  • Кредитний ліміт, який банк може затвердити клієнту, надто малий для покриття витрат банку на кредитний процес;
  • Офіційна фінансова звітність невеликих аграріїв не завжди відповідає їх реальному фінансовому стану. 

Проте з ними все одно залишається сенс працювати фінустановам, додає Іван Єрко. Для цього треба спрощувати процеси взаємодії з клієнтами, зокрема збору та аналізу документів, а також укладання договорів. З 2017 року, коли мінімальний банк землі клієнтів ОТП БАНК теж складав від 500 га, але вже з 2021 року це обмеження зменшено до 200 га шляхом спрощення та уніфікації процесу розгляду кредитних заявок.

"Проте, ми готові кредитувати і менших клієнтів, якщо вони мають задовільний фінансовий стан. Нині у нас понад 50 клієнтів з банком землі 200-500 га, і їх кількість у цьому сегменті щороку збільшується", — пояснює він.

При цьому для клієнтів з зембанком до 500 га діють ті ж програми, що і для агарріїв з більш ніж 500 га землі.

Загалом банк пропонує клієнтам наступні програми фінансування оборотного капіталу:

  • "Доступні кредити 5-7-9%";
  • Кредитування з грантовим компонентом від проєкту USAID "Інвестиції для стійкості бізнесу";
  • Партнерські програми із можливістю придбання продукції найбільших українських та світових виробників на пільгових умовах. До 5 млн грн позика надається без застави, а до 20 млн грн — під заставу аграрних розписок;
  • Програми для інвестиційного фінансування, зокрема для купівлі української або іноземної сільськогосподарської техніки та для купівлі землі сільськогосподарського призначення;
  • Вексельне фінансування.

Нагадаємо, нещодавно співвласник компанії Activitis Костянтин Жуковський заявив для видання Latifundist.com, що банки не хочуть мати справу з аграріями із земельним банком до 500 га. Для великих фінустанов це несе багато клопоту та мало вигоди. Тому багато власників невеликих фермерських господарств звертаються до мікрокредитних контор, де беруть позики під 800% річних для купівлі насіння або добрив.