НБУ курс:

USD

41,22

--0,06

EUR

45,52

--0,19

Готівковий курс:

USD

41,50

41,42

EUR

46,14

45,92

Будуть нижчі зарплати: більшість компаній не зможуть компенсувати працівникам підвищення військового збору

Будуть нижчі зарплати: більшість компаній не зможуть компенсувати працівникам підвищення військового збору
Фото: Freepik

Більшість компаній не зможуть компенсувати своїм працівникам заплановане підвищення військового збору з 1,5% до 5%. Відповідно, це призведе до зниження реального доходу людей.  

Про це свідчать результати опитування Європейської Бізнес Асоціації серед компаній щодо потенційного збільшення податкового навантаження на роботодавців. 

Працівників очікують нижчі зарплати

Зазначається, що у випадку підвищення військового збору до 3% або 5% дещо більше половини, а саме 55% учасників опитування зазначили, що не зможуть компенсувати цю різницю своїм працівникам. Відповідно, це призведе до зниження реального доходу людей.  

У випадку зростання військового збору до 3% повністю компенсувати різницю при найближчому перегляді заробітних плат готові 15% компаній, частково – 14%. Інші 7% розглядають варіант повної компенсації за рахунок введення надбавки до кінця року, в якому буде скасовано воєнний стан.

Якщо йдеться про зростання військового збору до 5%, в такому разі повністю готові компенсувати зниження реального доходу працівників дещо менше компаній – 14%, а частково – 13%. Натомість 6% готові повністю компенсувати надбавкою до кінця року, в якому буде скасовано воєнний стан.

Інші компанії розглядають різні підходи до компенсації або ще не прийняли відповідне рішення.

Скорочення виробництва чи бізнесу

Загалом збільшення податкового навантаження – потенційне зростання ПДВ, військового збору, ЄСВ – змусить 56% опитаних компаній скорочувати інші важливі для функціонування компанії витрати. Для 11% компаній таке підвищення може призвести до часткового скорочення виробництва чи бізнесу.

"До ідеї підвищення ставки ПДВ бізнес також ставиться дуже насторожено, адже цей крок може замість боротьби з тінню, навпаки стимулювати контрабанду та незаконну торгівлю. Оцінюючи вплив підвищення ПДВ варто зважати не суто на фіскальний ефект, а спрогнозувати вплив на економіку України в середньо- та довгостроковій перспективі", - підкреслюють в ЄБА.

Як альтернативу тотальному підвищенню ПДВ, бізнес підтримує пропозицію оподаткувати ПДВ імпортні операції з товарами до 500 євро у супроводжуваному багажі та до 150 євро для поштових та експрес-відправлень, які наразі звільнені від оподаткування.

ЄБА вкотре звертає увагу на невикористаний фіскальний потенціал тіньового сектору економіки.

"Будь-якому підвищенню податків для сумлінного бізнесу має передувати результативна боротьба з тінню та оподаткування тієї частини бізнесу, який не платить податки взагалі або використовує схеми для оптимізації", - наголошують в ЄБА.

Зауважимо, через те, що влада планує підвищити військовий збір з 1,5% до 5%, у жовтні українці отримають меншу зарплату.

Податки зростуть

Нагадаємо, 17 вересня Верховна Рада з другої спроби підтримала у першому читанні урядовий законопроєкт №11416-д, який передбачає підвищення податків на 58 млрд грн в цьому році та 137 млрд грн у наступному. 

Доопрацьований законопроект передбачає:

  • підвищення військового збору з 1,5% до 5%;
  • збільшення податків для першої та другої групи ФОП;
  • авансові внески на АЗС;
  • 1% для всіх форм ФОП третьої групи;
  • 25% прибутку на фінустанови;
  • помісячна звітність ПДФО (для економічного бронювання).

Прогнозується, що у цілому законопроєкт Верховна Рада прийме у середині жовтня, а Міністерство фінансів пропонуватиме підвищення податків "заднім числом" з 1 жовтня.