НБУ курс:

USD

41,25

--0,08

EUR

43,56

--0,13

Готівковий курс:

USD

41,65

41,58

EUR

44,12

43,95

She in tech: як лідерки змінюють digital-галузь України та ламають гендерні стереотипи

She in tech: як лідерки змінюють digital-галузь України та ламають гендерні стереотипи

Щорічний захід SHE Congress 2024 від WoMo, який відбувся 26 вересня у Києві об’єднав сотні глядачів онлайн та офлайн. Понад 50 спікерок поділились історіями успіхів та невдач, досвідом подолання гендерних перепон на шляху до досягнення цілей. 

Панельна дискусія “She in Tech. Бекстейдж розвитку в IT і технологічних компаніях” була сконцентрована на перепонах та викликах IT-сфери, що стоять на шляху до успіху жінок у галузі. Зокрема, учасниці розповіли історії про запуск своїх стартапів, а також поділилися порадами щодо необхідних soft та hard skills для тих, хто прагне розвиватися в технологічних компаніях.

Відкрийте нові горизонти для вашого бізнесу: стратегії зростання від ПриватБанку, Atmosfera, ALVIVA GROUP, Bunny Academy та понад 90 лідерів галузі.
12 грудня на GET Business Festival дізнайтесь, як оптимізувати комунікації, впроваджувати ІТ-рішення та залучати інвестиції для зростання бізнесу.
Забронювати участь

Модераторкою виступила співзасновниця соціальної ініціативи Women in Tech Ukraine Оксана Заболотна, яка почала панель з питання про позитивні зрушення для жінок в ІТ, зокрема щодо теми гендерної рівності, упереджень, стереотипів.

Співзасновниця та операційна директорка Esper Bionics Анна Белєванцева зазначила, що з огляду на молодість стартапу, якому невдовзі виповниться п’ять років, вона не зустрічала на своїй практиці кейсів гендерної нерівності. 

Співзасновниця та операційна директорка Esper Bionics Анна Белєванцева

“За свій досвід в ІТ, в стартапах, в мене не було якихось питань щодо гендерної нерівності, зокрема щодо того, що до мене, як до жінки ставились не так, як до моїх кофаундерів-чоловіків. Я за свою карʼєру з таким взагалі не зіштовхувалась”- розповіла Анна Белєванцева.

Водночас вона повідомила, що на сьогодні 80% команди Esper Bionics – це чоловіки.

Вона наголосила, що такий показник зумовлений наративом що ніби-то інженерія не для жінок. 

За її словами, важко знайти в університетах або на ринку праці жінок з технічним бекграундом, які можуть працювати на станках, складати протези або розвиватись у сфері Mechanical Design. 

“Абсолютно всі кордони вже стерті, і якщо є бажання особисто в людини розвиватися в якомусь напрямку, компанії з задоволенням будуть наймати жінок, чоловіків на ці позиції. І зараз вже ця гендерна нерівність насправді вона трошки розмивається”,- підсумувала Анна Белєванцева.

Водночас, відповідаючи на питання стосовно гендерної рівності в tech компаніях, директорка департаменту фінансового контролінгу Райффайзен Банку Марія Абдулліна зазначила, що в Райффайзен Банку раніше працювало 120 жінок, а на сьогодні 213. 

Директорка департаменту фінансового контролінгу Райффайзен Банку Марія Абдулліна

“Це вже 30% від загального складу ІТ-команди”,- наголосила Марія Абдулліна.

Вона розповіла, що під час підготовки до панелі, вона опитала своїх колег-жінок, чому вони обрали шлях ІТ спеціалісток. 

“Відповідь була одна: “Тому що любила точні науки, фізику, математику, хімію”.

Сама ж Марія Абдулліна пояснила вибір свого напряму діяльності в першу чергу  динамічністю галузі, а також можливістю спілкуватися з людьми з усього світу та займатися тим, що подобається. 

CEO та співзасновниця ДонорUA Ірина Славінська розповіла, що в її команді співвідношення чоловіків та жінок 50 на 50, адже компанія намагається збалансувати історію з гендерною рівністю. 

CEO та співзасновниця ДонорUA Ірина Славінська

Вона зазначила, що таке співвідношення чоловіків та жінок в компанії допомагає з різних сторін поглянути та оцінити ситуації, що виникають.

“Для нас це є перевагою, коли є 50 на 50 і чоловіків, і жінок, бо це різний погляд, різний підхід і до управління командою, і до реалізації тих чи інших інструментів, чи технологій”,- вважає Ірина Славінська.

Співзасновниця & COO у Edtech-компанії Mate academy Анна Апостол розповіла, що протягом останніх п’яти-семи років ІТ сфера зазнала позитивних змін стосовно гендерного співвідношення працівників.

Співзасновниця & COO у Edtech-компанії Mate academy Анна Апостол

Вона зазначила, що 37% працевлаштованих випускників — жінки. Водночас колектив  Mate academy по словах Анни Апостол має співвідношення чоловіків та жінок 50 на 50.

Вона також розповіла, що вважає дівчат скромнішими, коли мова йде про оплату праці.

“Коли ми говоримо про performance review-план, дівчата, які заперформили добре, завжди просять на 15-20% меншу зарплату, ніж хлопці, які заперформили гірше”,- вважає Анна Апостол.

Своєю чергою, голова Комітету ВРУ з питань держвлади, самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк поділилась своїм досвідом щодо ролі жінки у політичній сфері. 

Зокрема, вона розповіла, що у 2020 році Верховна Рада ухвалила зміни до виборчого законодавства із 40% квотою для жінок. 

“Я була дуже щаслива, я думала, ну зараз точно 40% у нас в кожній раді буде. Ні, так не сталося, тому що, мабуть, в кожній раді жінок використовували як технічних кандидатів”,- розповіла Олена Шуляк.

Голова Комітету ВРУ з питань держвлади, самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк 

Олена Шуляк додала, що в Україні існують фракції, зокрема у Сумській та Харківській областях, де немає жодної жінки.

Другою темою яку обговорювали лідерки – розвиток стійкості та впевненості жінок у сучасному світі, який стрімко змінюється. 

Анна Белєванцева закликала жінок не боятися проявляти ініціативу та бути впевненими у своїх рішеннях під час підготовки стартапів, щоб змотивувати людей йти за ними як за лідером.

“Ти маєш транслювати людям цю впевненість, І вони мають повірити, що ти та твоя команда здатні побудувати стартап. А потім, коли вже компанія трансформується з early stage стартапу, пізніше ти маєш давати цю впевненість лідера команді. Вони мають хотіти йти за тобою, вони мають бачити перспективи їхнього особистого розвитку і росту в цій компанії”,- наголошувала Анна Белєванцева.

Анна Белєванцева підкреслювала, що запорукою успіху є віра в свої сили

Своєю чергою Марія Абдулліна наголосила, що жінкам складніше будувати свою кар’єру через баланс між роботою та родину. І закликала жінок шукати шляхи відновлення та наповнення енергії.

Марія Абдулліна наголосила на важливості займатися спортом та читати книжки. 

“Ми в банку започаткували жіноче ком'юніті, і зустрічаємося з нашими лідерками, обговорюємо спільні теми, надихаємо одне одному, ділимося ідеями, разом навчаємося. І цього року, наприклад, ми говорили про те, як ми заважаємо собі досягати мети. Грали в гру «Вигорання», навчалися правил здорового харчування”,- розповіла Марія Абдулліна.

Анна Апостол зауважила, що обрати напрям в IT досить легко і назвала найпопулярніші напрямки серед жінок.

“Ти можеш зайти на сайт, безплатно прийти базовий курс і зрозуміти, наскільки тобі це цікаво. Тобто вже в тебе є розуміння, що мені подобається щось створювати в Figma, чи мені подобається писати цикли в JavaScript. Тому важливо робити те, що тобі подобається, а не те, що нав'язує суспільство”, - додала Анна Апостол.

Вона розповіла, що не дивлячись на можливості для сучасних жінок, стереотипи не ламаються одним роком. 

Водночас вона розповіла, що розподіл жінок та чоловіків в некодингових сферах, це UI UX Design то тут жінок 80%. В той самий час серед тестувальників співвідношення 50 на 50, і в кодингових сферах близько 30-35% жінок залежно від групи, часу і напрямку. “Зараз з повномасштабним вторгненням і світовими кризами дуже сильно зросла популярність не кодингових треків.Найкраще та найшвидше працевлаштовуються дизайнери та тестувальники”,- додала Анна Апостол.