- Тип
- топ платники податків: тютюнові вироби
- Категорія
- Бізнес
- Дата публікації
- Змінити мову
- Читать на русском
У пошуках стабільності і передбачуваності: як податкові зміни впливають на тютюнову галузь
Український тютюновий ринок зазнав значних втрат через війну. Бізнес зіштовхнувся з труднощами, які пов’язані з порушенням ланцюгів постачання, нестачею працівників, проблемами з експортом та скороченням виробництва. Крім того, ситуація для галузі ускладнена через збільшення нелегального обігу тютюнової продукції. Попри це, галузь продовжує функціонувати, хоча й стикається з численними перешкодами, як-от підвищення податків.
Тютюнові компанії залишаються важливим джерелом наповнення бюджету. З цієї точки зору Україна, переживаючи під час війни гостру потребу у наповненні бюджету, розраховує на ці надходження і планує підвищення акцизів та податків для галузі.
Провідні компанії, які працюють в Україні, з розумінням ставляться до таких панів і зі свого боку виступають за підтримку легального “білого” ринку та прозорих і прогнозованих відносин з державою.
Топ платники податків тютюнової галузі
Філіп Морріс в Україні (ПрАТ «Філіп Морріс Україна», ТОВ «Філіп Морріс Сейлс енд Дистриб’юшн)
- Сума всіх податкових платежів за 2023 рік: 30,3 млрд грн
- Сума всіх податкових платежів за 6 міс. 2024 року: н.д.
- Дата заснування: 1994
- Кількість працівників на 01.07.24р.: 858
Про компанію: Компанія «Філіп Морріс Україна» (ФМУ) за весь час роботи на українському ринку інвестувала в економіку України понад $750 млн. У 2023 р. ФМУ сплатила до бюджетів усіх рівнів понад 30 млрд грн податків. З початку повномасштабного вторгнення компанія виділила 400 млн грн на гуманітарні проєкти. У травні 2024 р. «Філіп Морріс Україна» відкрила нову фабрику у Львівській області, в яку інвестувала $30 млн.
JTI Україна
- Сума всіх податкових платежів за 2023 рік: 24,71 млрд грн
- Сума всіх податкових платежів за 6 міс. 2024 року: н.д.
- Дата заснування: 1999
- Кількість працівників на 01.07.24р.: 810
Про компанію: JTI Україна здійснює виробництво та продаж тютюнових виробів. Чистий прибуток компанії на 2023 рік склав 30,76 млрд грн. З моменту заснування станом на вересень 2024 року інвестиції компанії в економіку України склали понад $400 млн.
«Імперіал Тобакко» в Україні
- Сума всіх податкових платежів за 2023 рік: 23 млрд грн
- Сума всіх податкових платежів за 6 міс. 2024 року: н.д.
- Дата заснування: 1994
- Кількість працівників на 01.07.24: 625
Про компанію: Компанія займається виробництвом та продажем тютюнових виробів та здійснює діяльність на базі двох юридичних осіб: «Імперіал Тобакко Продакшн Україна» та «Імперіал Тобако Юкрейн». Обсяг виробництва в 2023 році склав 9,3 млрд. сигарет. Чистий дохід компанії у 2023 році становив 12,073 млрд грн.
Податкові зміни - виклик для галузі
Для тютюнової галузі податкові зміни є доволі чутливою темою. Мова йде про підвищення акцизного податку відповідно до вимог Директиви ЄС № 2014/40/ЄС за прискореним графіком та інші ініціативи, які прописані в законопроєкті №11090 «Про внесення змін до Податкового кодексу України», який був зареєстрований навесні цього року та вже пройшов перше читання у Верховній Раді.
Нововведення, передбачені законопроєктом:
- Переведення ставок акцизного податку на тютюнові вироби в євро.
- Продовження чинного акцизного графіку до 2028 року для остаточного досягнення мінімального рівня, встановленого в ЄС (90 євро за 1000 штук сигарет).
- Перший крок до імплементації європейської практики щодо оподаткування тютюнових виробів для електронного нагрівання (ТВЕН).
Так, передбачено встановлення різних ставок для ТВЕН та сигарет на 10% у 2025 році, відповідно до практики країн-членів ЄС, де середня різниця в акцизі між цими категоріями складає 66%. Тобто акцизні ставки на ТВЕН в середньому в 3,5 рази менші порівняно із сигаретами.
«За нашими розрахунками, у 2025 році середня ціна пачки сигарет може зрости мінімум на 30 грн, враховуючи таке підняття ставок. Проте менший акциз на ТВЕН порівняно із сигаретами забезпечить гарантовані податкові надходження до бюджету», — каже заступник генерального директора з корпоративних зв'язків компанії «Філіп Морріс Україна» Михайло Поляков.
Директорка з корпоративних і юридичних питань «Імперіал Тобакко» в Україні Юлія Завалішина додала, що відкритим питанням також є графік перегляду ставок, який буде застосовуватись, щоб досягти ставки 90 євро за 1000 сигарет.
«Звісно, варіант досягти цього за кілька років є надто радикальним і руйнівним для бізнесу. Ми виступаємо за більш поміркований підхід — досягти цього рівня до 2028 року», — коментує Юлія Завалішина.
У JTI також наполягають на передбачуваності та виваженості податкової політики, зокрема пропонуючи створення акцизного календаря на наступний рік з чітким планом підвищення акцизного податку.
«Враховуючи воєнний стан і дефіцит бюджету, ми з розумінням ставимося до наступних підвищень акцизного податку на тютюнові вироби. Але, знову ж таки, для нас важливі стабільність та передбачуваність цих змін», — кажуть у JTI.
Як зазначалося, законопроєкт №11090 також передбачає підвищення адвалорної ставки акцизного податку до 25%. Наразі вона складає 12%. Юлія Завалішина зауважила, що внаслідок цього підвищення мінімальне акцизне навантаження збільшиться з 90 до 115 євро, оскільки ставки будуть сумуватися, що призведе до більшого податкового навантаження, ніж у деяких країнах ЄС. Якщо до цього додати ще 5% акцизного податку на роздрібний продаж тютюнових виробів, якого, наприклад, немає у країнах ЄС, то загальне податкове навантаження буде ще вищим.
«Україна є єдиною країною у світі, де тютюнові виробники сплачують податки заздалегідь, ще до початку виробництва продукції. Таким чином, сплачуючи податки наперед, ми фактично кредитуємо уряд України зі своїх коштів. В Європі ж податки сплачуються тільки після продажу товару», — наголосила Завалішина.
Водночас Михайло Поляков підкреслив, що в компанії розуміють необхідність підвищення податків в умовах воєнного стану для наповнення державного бюджету. Тому в результаті дискусій на базі багатьох бізнес-асоціацій дійшли до готовності погодитись на суттєве зростання акцизу, передбачене законопроєктом №11090.
«Ми теж погоджуємось на запропонований Урядом варіант підвищення ставок. У цьому законопроєкті до другого читання необхідно лише передбачити підхід ЄС для визначення єдиного курсу євро до гривні протягом року станом на 1 жовтня попереднього року на весь наступний рік із метою забезпечення планування бізнес-діяльності підприємств галузі», — зауважив Михайло Поляков.
Водночас у JTI зауважили, що наразі бізнесу не зрозуміло, якою буде акцизна політика у 2025 році. У запропонованій Урядом редакції ставок в євро, з 1 січня ставка акцизу в гривні виросте мінімум на 43%. Це, своєю чергою, призведе до суттєвого 30%-го зростання цін на тютюнові вироби та великого тиску на легальний ринок.
«Більше того, лунають контрпродуктивні заклики підвищити ставки ще більше, ніж запропоновано Урядом, і ми проти цього, адже різке збільшення акцизного податку призводить до стрімкого зростання обсягу нелегального ринку і, як наслідок, — до недоотриманих податкових надходжень у бюджет країни», — кажуть у компанії.
У JTI навели приклад, що у 2021 році через зростання нелегального ринку бюджет недоотримав 15,5 млрд грн, а у 2023 — вже 23,5 млрд грн.
Боротьба з контрафактом
За словами Юлії Завалішиної, існує пряма залежність між збільшенням податків та зростанням тіньового ринку, адже нижча ціна є головним критерієм вибору нелегальної продукції.
За даними Kantar, у 2023 році відбулося зростання рівня нелегальної торгівлі сигаретами з 19,9 до 21,8%, що призвело до втрат надходжень акцизного податку, ПДВ і роздрібного акцизу на загальну суму 23,5 млрд грн. Однак боротьба з нелегальною торгівлею призвела до того, що вже у липні 2024 року нелегальний ринок тютюнової продукції в Україні становив 14,6%.
«Зменшення нелегального ринку до 14,6% є дуже позитивним результатом, який був досягнутий завдяки діям Бюро економічної безпеки в період з березня по серпень 2024 року. Ми дуже вітаємо таку активізацію служби з перевірки незаконної діяльності виробників, ці слідчі дії відобразилися на падінні нелегального ринку», — каже директор з корпоративних і юридичних питань «Імперіал Тобакко» в Україні.
Проте після завершення активних дій з боку Бюро економічної безпеки фіксується часткове відновлення нелегального виробництва та продажу необлікованих тютюнових виробів з маркуванням Duty Free, а також з підробленими акцизними марками.
Для втримання досягнутого рівня нелегальної торгівлі та його подальшого зниження до менше ніж 10% гравці ринку закликають Бюро економічної безпеки та податкову службу звернути увагу на відновлення незаконної діяльності, адже левова частка нелегальної продукції виробляється безпосередньо в Україні.