НБУ курс:

USD

41,37

--0,05

EUR

44,61

--0,22

Готівковий курс:

USD

41,30

41,20

EUR

45,05

44,80

Файли Cookie

Я дозволяю DELO.UA використовувати файли cookie.

Політика конфіденційності

Майже всі компанії-переможці аукціону від "Укренерго" фінансово підтвердили наміри будувати "великі батарейки"

Майже всі компанії-переможці аукціону від "Укренерго" фінансово підтвердили наміри будувати "великі батарейки"
Фото: ua.depositphotos.com

За результатами спеціального аукціону з придбання резервів підтримки частоти (РПЧ) 11 з 13 компаній-переможців внесли фінансове забезпечення на рахунки ескроу. 

Як забезпечити розвиток і стійкість компаній: досвід TERWIN, NOVUS, Arcelor Mittal, СК ІНГО та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.
11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтесь, як бізнесу адаптуватися до нових регуляторних вимог, реагувати на зміни та залучати інвестиції у нинішніх умовах. Реальні кейси від лідерів українського бізнесу.
Забронювати участь

Про це повідомляє "Укренерго".

Згідно з повідомленням пресслужби, ці компанії фінансово прогарантували будівництво 99 МВт потужностей електроустановок (їх ще називають "великі батарейки" або "промислові батарейки"), які з’являться в енергосистемі через рік. До 15 серпня 2025 року вони повинні пройти сертифікацію обладнання, а з жовтня – почати надавати цей вид резерву українській енергосистемі.

"Такий результат – це свідчення високої довіри до "Укренерго" як до гаранта окупності інвестицій", - заявили в компанії.

В "Укренерго" наголошують, що аукціон дає енергосистемі не лише приріст балансуючих потужностей в майбутньому, а також суттєву знижку вартості допоміжних послуг, яка буде через появу нових електроустановок.

Повідомляється, що середньозважена ціна 1 мегавата на спеціальному аукціоні склала близько 700 грн. Для порівняння: зараз за 1 мегават послуг РПЧ "Укренерго" платить 1339,82 грн. Таким чином, як зауважують в "Укренерго", економія за 5 років, у разі незмінності цін, складе майже 2,7 млрд гривень.

Додамо, що послуги з надання резерву підтримки частоти – це послуги готовності електроустановок постійно реагувати на зміну частоти в енергосистемі. Це швидкий резерв, який надається автоматично – не пізніше, ніж через 30 секунд з моменту виникнення відхилення частоти. Він необхідний для стабільної синхронної роботи європейської та української енергосистем.

"Укренерго" провело перший спеціальний аукціон на закупівлю РПЧ на 5 років

Компанія "Укренерго" провела довгостроковий спеціальний аукціон на закупівлю РПЧ на 5 років для забезпечення стабільної роботи енергосистеми 15 серпня. Він передбачав закупівлю РПЧ на 99 МВт. 

Особливістю аукціону стали одразу декілька факторів – залучення нових для ринку компаній, значна конкуренція та стимул для нових збудованих балансуючих потужностей вже наступної осені.

Раніше аналогічні контракти укладались максимально на 1 рік, що знижувало зацікавленість від потенційних інвесторів. Відтепер довгострокові договори з фіксованою в євро оплатою дають компаніям більше можливостей для залучення коштів, зокрема і від міжнародних фінансових організацій.

Умовами передбачено, що переможці аукціону вже розпочнуть свою роботу у жовтні 2025-го року. Тобто Україна отримає більше нових енергетичних проєктів вже досить скоро. В поточних умовах дефіциту і прогнозованого зростання потреб у балансуючих потужностях – це перемога.

Також варто зазначити, що перший аукціон зібрав 39 учасників, з яких 12 стали переможцями. Як зазначив тодішній голова правління "Укренерго" Володимир Кудрицький, перемогли нові для ринку компанії. За його словами, на сьогодні активність на короткострокових аукціонах невисока, а на перший аукціон на 5 років прийшла рекордна кількість компаній, що свідчить про зацікавленість саме до такого формату.

Цікаво, що тоді, у серпні, повідомлялося про 12 переможців, але сьогодні "Укренерго" вказало на 13 переможців, 11 з яких вже внесли фінансове забезпечення на ескроу-рахунки.

Найбільший інтерес викликає цей сегмент у компаній, що займаються установками зберігання енергії (energy storage). Вони є найбільш конкурентоспроможними, хоча й газова генерація також брала участь. Раніше для надання допоміжних послуг сертифікувалась більш традиційна генерація – теплові, атомні та гідроелектростанції, теплоелектроцентралі.

Фото: ua.depositphotos.com