НБУ курс:

USD

41,08

--0,11

EUR

45,05

--0,50

Готівковий курс:

USD

40,90

40,80

EUR

45,40

45,10

Файли Cookie

Я дозволяю DELO.UA використовувати файли cookie.

Політика конфіденційності

Українці купили торік у Польщі 7700 квартир попри ціни у $3-4 тисячі за метр

Варшава
Фото: the-warsaw.com

За минулий 2023 рік українці купили у Польщі нерухомості загальною площею у майже 380 тис. квадратних метрів - це близько 7700 квартир. І це попри те, що у Польщі зростання цін на житло є найвищим у Європі, тут також найдорожчі іпотечні кредити. 

Як забезпечити розвиток і стійкість компаній: досвід TERWIN, NOVUS, Arcelor Mittal, СК ІНГО та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.
11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтесь, як бізнесу адаптуватися до нових регуляторних вимог, реагувати на зміни та залучати інвестиції у нинішніх умовах. Реальні кейси від лідерів українського бізнесу.
Забронювати участь

У Польщі за останній рік різко зросли ціни на житло. Експерти пов'язують зростання також із напливом українських біженців під час повномасштабної війни. Якщо порівняти середні ціни у столицях України та Польщі, різниця у вартості квадратного метра вражає. 

Ціни на квартири у Варшаві та Києві станом на жовтень 2024

Згідно з останнім звітом Нацбанку Польщі, який підсумовує ситуацію на ринку нерухомості, у ІІ кварталі 2024 року спостерігалося зростання середніх цін угод за квадратний метр квартир, як на первинному, так і на вторинному ринку.

Аналітики НБП наголошують, що зростання пов'язане з дефіцитом житла. Найбільшою популярністю серед покупців користуються квартири площею менше 50 квадратних метрів. На ринках великих міст таких квартир занадто мало по відношенню до значного попиту - близько 20% на первинному ринку і близько 35% на вторинному.

У другому кварталі ціни угод з квартирами зросли як на первинному, так і на вторинному ринку. У річному вимірі номінальна динаміка цін на ринку 7 найбільших міст склала приблизно 21%, а на вторинному ринку: 14,5% у Варшаві та приблизно 21% у решті 6 найбільших містах.

Ціни у Варшаві найдорожчі в країні, свідчать дані польського маркетплейсу SonarHome.  За даними аналітиків сайту, вартість квадратного метру в Кракові в середньому складає  $3,5 тис. (14,5 тис злотих), а в популярному для українців Катовіце, щоправда, квартири удвічі дешевші.

А середня ціна квадратного метра у столиці Польщі найвища - майже $4 тис. 

Динаміка цін у Варшаві за останні місяці. Ціни - у злотих. Інфографіка: SonarHome

За даними маркетплейсу, ціни у польській столиці виросли удвічі з 2018 року.

Динаміка цін на житло у Варшаві за останні роки, у польських злотих. Інфографіка: SonarHome

Водночас найвищі ціни в України - київські - не перевищують позначки $1,5 тис за кв. метр. За даними ЛУН, однокімнатну квартиру в українській столиці можна купити за $60 тис. В той час як у Варшаві таке ж майно коштуватиме майже $200 тис.

У другому кварталі 2024 року порівняно з аналогічним періодом торік приріст цін у Польщі становив 17,7%, свідчать дані Євростату. За інформацією сайту Rynek Pierwotny, щоб купити квартиру у Варшаві площею 55 кв. м, потрібно заплатити суму, еквівалентну 92 місячним зарплатам. Трохи дешевше у Кракові (84 зарплати) чи Ґданську (78 зарплат).

Як українці купують житло у Польщі

 Та попри шалені ціни українці продовжують купувати квартири у Польщі, повідомляє Zahid.net з посиланням на польський сайт Onet. 

За інформацією сайту Money.pl із 14346 квартир, які торік у Польщі купили іноземці, зних понад 7700 об’єктів належать українцям. Додатковим стимулом стала програма для іноземців Safe Credit 2% зпільговими умовами. Для порівняння: у перший воєнний 2022 рік українці купили у Польщі 6200 квартир - на 40% більше, ніж у довоєнний 2021 рік.

Фінансовий експерт Кароль Слободзян вважає, що у Польщі будують надто мало житла, що зумовлює високу вартість на нерухомість.

За його словами, окрім інвесторів із Польщі, у наші квартири все більше охоче інвестують іноземні інвестиційні фонди.

"Варто також пам’ятати, що тривала війна на нашому східному кордоні спонукає громадян України вирішувати залишатися в Польщі довше і купувати квартиру. Лише у 2023 році їх купили майже 380 тисяч квадратних метрів. Це майже стільки, скільки будують нових квартир за 2 роки",  наголосив Слободзян.

Попри те, що у Польщі найдорожчі іпотечні кредити серед європейських країн, попит на квартири залишається високим. Тому купівля квартири у країні вважається доброю інвестицією, наголосив експерт.

Як зазначив у коментарі Delo.ua CEO консалтингової компанії City Development Solutions Роман Герасимчук, житло у Польщі вважаються "страховою інвестицією".

"Ураїнці взагалі не бідні люди. Вони купують нерухомість у Польщі, бо, по-перше, воно там досить якісне. По-друге, це найбільш безпечний варіант квартири на випадок ускладнення ситуації в Україні. Крім того, там оренда навіть серед поляків вважається досить дорогим задоволенням", - наголосив Герасимчук. 

За його словами, українці-власники житла також можуть подаватися на дозвіл на роботу. На додачу, перевагами в інвестування в нерухомість у Польщі є те, що це знайомий ринок для українців, близька ментальність, а також тут є багато роботи. Свідченням цього є те, що за роки війни у Польщі відкрилось багато українського дрібного бізнесу, починаючи з кав'ярень і манікюрних салонів, закінчуючи "Новою поштою", monobank, MEGOGO, Rozetka та "П'яною вишнею".