НБУ курс:

USD

41,84

--0,02

EUR

43,51

-0,00

Готівковий курс:

USD

42,25

42,25

EUR

44,28

44,10

Відплатиться у справах

Новий уряд України впевнений, що Міжнародний валютний фонд відновить співпрацю з нашою країною у найближчому майбутньому. Для цього потрібно всього-на-всього — виконати ряд рекомендацій, розроблених у Вашингтоні

Новий уряд України впевнений, що Міжнародний валютний фонд відновить співпрацю з нашою країною у найближчому майбутньому. Для цього потрібно всього-на-всього — виконати ряд рекомендацій, розроблених у Вашингтоні. На цьому тижні місія МВФ планує прибути до нас. Уряд тим часом готується – справи робить

МВФ за підсумками візиту місії до Києва, що відбувся в грудні, розробив першочергові заходи, які українському уряду необхідно вжити для відновлення співпраці з МВФ за програмою розширеного фінансування. Насамперед необхідно ухвалити бюджет на цей рік із профіцитом. Причому він повинен базуватися на реалістичних оцінках фактично зібраних доходів з подальшим виробленням міністерствами-розпорядниками бюджетних коштів політики щодо видатків. Щоб у 2000 р. кошти витрачалися у межах бюджетних призначень без накопичення нових прострочених заборгованостей.

Оскільки новий уряд практично сформований, причому більшою мірою так, як його бачив Віктор Ющенко, а "відповідальна більшість" у парламенті остаточно не проклюнулася - можна очікувати, що бюджет буде пробним каменем, який або стане останнім, кинутим до парламенту цього скликання, або рятувальним колом, завдяки якому депутати спокійно доживуть нових виборів.

Щодо вимог МВФ щодо збалансованості бюджетних доходів і видатків, то новий уряд вже заборонив усім розпорядникам бюджетних коштів накопичувати нові борги. Не секрет, що розпорядники бюджетних коштів найчастіше витрачали ті гроші, які їм із бюджету ще не були виділені, сподіваючись на майбутні надходження. Гроші у достатній кількості не виділялися, у результаті накопичувалася кредиторська заборгованість. Бюджетні підрядники, у свою чергу, маючи дебіторами бюджетні організації вважали своїм обов'язком не сплачувати податки до погашення цієї заборгованості. Що призводило до недоїмки у бюджеті. Наступним кроком у цьому напрямі має стати погашення вже існуючих прострочених боргів, у тому числі за соціальними виплатами. Це також є вимогою МВФ.

Логічно, що існуючі взаємозалікові схеми з використанням казначейських векселів або без них також мають канути в Лету. Зокрема, МВФ наполягає на тому, щоб було вжито заходів, що дозволяють різко скоротити (або анулювати) кількість операцій взаємозаліків та операцій з векселями, що здійснюються центральним та місцевими бюджетами у 2000 році. Цей бар'єр до заповітних грошей наш уряд також почав долати. Наприкінці минулого року своїм Указом Президент ліквідував спеціалізовану держустанову "Укрспецфін", головним та єдиним завданням якої було забезпечувати горезвісні взаємозаліки між бюджетом та підприємцями. Це вже багато в чому зруйнувало накатані схеми ухиляння від сплати податків шляхом усіляких залікових схем.

Крім того, напередодні Нового року прем'єр-міністр своїм розпорядженням заборонив Міністерству фінансів та Державній податковій адміністрації розглядати звернення міністерств та інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, окремих підприємств щодо проведення взаємозаліків та компенсацій щодо заборгованості з податків та зборів до бюджету.

Іншим розпорядженням Віктор Ющенко встановив, що Кабмін не розглядає звернення міністерств та інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, окремих підприємств щодо надання додаткових пільг, у тому числі щодо митного оформлення ввезених товарів, списання заборгованості з податків та зборів, відстрочення платежів до бюджету та продовження терміну повернення бюджетних позик. До речі, за даними ДПА на початок грудня недоїмка платежів до бюджету склала 11,821 млрд. грн., збільшившись з початку року на 2,1 млрд. грн. чи 22%. Щоправда близько 7 млрд. грн. або 60% загальної суми недоїмки складає пеня та штрафи.

Ці перші кроки уряду шлях до виконання ще однієї рекомендації МВФ, а саме реформи податкової системи. Поки що в уряді не говорять про можливість широкомасштабної реформи у рамках ухвалення та запровадження Податкового Кодексу. Уряд збирається разом із проектом бюджету подати пакет, що складається з десятка документів: "Бюджет, який ми подаємо, вже сьогодні випливає із 10 законопроектами, які необхідно ухвалювати в його рамках", — сказав прем'єр. І додав: "Коли почали 7 днів тому працювати над бюджетом, проблеми, які виникли, оцінювалися в 6,3 млрд. Тому, бажаючи добра Верховній Раді, ми не хотіли подавати такий подарунок до парламенту. Проблема вийшла набагато складнішою, ніж вона представлялася 10 днів тому", - сказав він. Звичайно, що податкову реформу в рамках нинішнього бюджетного року уряд провести не встигне, він може лише підготуватися до цього.

Крапка опори для МВФ

Наступний блок вимог МВФ стосується конкретних проблем. У тому числі й підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги до 100% від їхньої собівартості (Конституційний суд напередодні Нового року розпочав розгляд цієї справи). Крім того, міжнародні фінансисти радять перерозподілити через бюджет 1 млрд. грн. на фінансування реструктуризації вугільного сектора економіки. Насамперед гроші необхідно направити на заходи, пов'язані із закриттям нерентабельних шахт і працевлаштуванням працівників, що вивільнилися. Очевидно, готовність уряду виконати цю рекомендацію ми оцінимо після внесення бюджету до Верховної Ради. Такі рекомендації, як остаточна приватизація зерносховищ, скасування системи картотеки-2, впровадження у 2000 році єдиного казначейського рахунку, до середини року закриття низки великих підприємств-банкрутів у контексті нового закону про банкрутство, проведення аудиту діяльності компанії "Нафтогаз" не вимагають особливої політичної волі. чи погодження з парламентом. За великим рахунком, вони могли б бути реалізовані будь-якою урядовою командою за бажанням. А цього у нинішнього Кабінету Міністрів поки що хоч греблю гати.

Перший віце-прем'єр-міністр Юрій Єхануров відповідає в уряді за економіку, бюджет та реформи: "Я не сумніваюся в тому, що нам відновлять кредитування за програмою EFF. Думаю, що всі у світі мають зрозуміти, і насамперед наші люди, що прийшов уряд іншої формації, з іншими підходами, і ми хочемо таких змін в Україні, які дозволили б розраховувати в майбутньому на ефективну економіку"

Чого не скажеш про інший блок рекомендацій — приватизаційний та сільськогосподарський. Перший віце-прем'єр Юрій Єхануров, коментуючи можливість надання нам чергових кредитів за програмою EFF, зазначив, що всього налічується 69 попередніх заходів, які необхідно виконати для відновлення фінансування. Але найбільш "принципові" з них пов'язані насамперед із бюджетом, надходженнями від приватизації, структурною та іншими реформами. Найбільше розуміння того, що приватизація є одним із пріоритетів у нашій співпраці з МВФ, висловив Президент. Видавши наприкінці року Указ, який визначає стратегію та тактику приватизації на 2 роки наперед (подробиці Указу коментує начальник економічного управління Адміністрації Президента Євген Григоренко, с. 7). Оскільки зараз укази з економічних питань прямої дії не мають, саме уряду доведеться проводити через Верховну Раду такі питання, як приватизація "Укртелекому" та енергокомпаній, а також суттєве скорочення списку підприємств, які не підлягають приватизації. Ті самі проблеми доведеться вирішувати і щодо земельної реформи. Леонід Кучма своїм Указом лише ініціював існуючі проблеми, ніби оголивши їх. Тепер необхідно через парламент провести законопроекти, які остаточно врегулюють та нормалізують земельні проблеми, у тому числі й новий Земельний Кодекс, борги КСП перед державою та підприємцями. Те, що зробити це буде дуже складно, відчувається вже зараз. Аграрні лобісти вимагають, щоб у бюджеті було виділено кошти (близько 2 млрд. грн.) на закупівлю зерна до Держрезерву. Що по суті означало б повернення до державного замовлення та ще більшої зарегульованості відносин на селі.

Тоді як у рекомендаціях МВФ міститься не лише норма щодо приватизації землі, а й абсолютно конкретні заходи щодо подальшої лібералізації аграрного сектора. У тому числі й поступове усунення уряду та квазі-урядових агентств, задіяних у постачанні засобами аграрного сектора, від цього процесу у дворічний термін, починаючи з цього сезону. Крім того, МВФ продовжує наполягати на скасуванні експортних податків (мит) та обмежень та забороні вводити будь-які нові. Забезпечити експорт продукції, проданої через товарну біржу без додаткового документального оформлення. Насамперед це стосується скасування нещодавно введеного 23%-го мита на експорт насіння соняшника. Тим більше, що цей експеримент остаточно провалився — замість заробити на стягненні експортного мита держава втратила на кілька років наперед найбільш рентабельну галузь сільського господарства. Насіння практично не вивозиться, на внутрішньому ринку ціни падають навіть на готовий продукт — олію. Те саме стосується й експорту зерна — буквально нещодавно було ухвалено рішення про скасування відшкодування ПДВ при вивезенні зерна. Оскільки всі ці зміни оформлені законодавчо, то уряд знову має виходити з ініціативою до парламенту, щоб виконати умови МВФ.

На закуску залишається адміністративна реформа, про яку в нашій країні все чули, але ніхто не бачив. Тож не знають, що це таке. Віктор Ющенко вже заявив, що у стінах його відомства практично народився новий закон про Кабінет Міністрів. Судячи зі змін структури урядового апарату, очікується швидкого реформування центральних органів виконавчої. Проте головним ідеологом реформи у рамках усієї країни став голова Адміністрації Президента Володимир Литвин. А йому спочатку належить "по-живому" реформувати саму адміністрацію, що сприймається багатьма співробітниками дуже "болісно". На місцевий рівень руки ще не скоро дійдуть. Тоді як більшість проблем управління починається саме з місцевого рівня, якщо звичайно говорити про адміністративну реформу не як самоціль, а як процес, який зрештою дасть можливість кожному українцю відчути себе громадянином демократичної держави.

Основні рекомендації МВФ Кабінету Міністрів

- ухвалити реалістичний бюджет на 2000 рік з профіцитом.

- різко скоротити (або анулювати) кількість взаємозаліків та операцій із векселями.

- реформа податкової системи.

- перерозподілити 1 млрд. грн. на реструктуризацію вугільного сектора.

- Підвищити комунальні тарифи до 100% їхньої собівартості.

- розпочати широкомасштабну адміністративну реформу.

- Скасувати всі експортні податки та обмеження та заборонити вводити будь-які нові експортні податки та обмеження.

- впровадити нові заходи щодо розвитку приватизації, оренди та продажу землі.

- Продавати газ, який отримується як плата за транзит. Здійснити аудит діяльності "Нафтогазу".

- ухвалити зміни та доповнення до закону про Національний банк України для забезпечення незалежності монетарної та курсової політики.

- Скасувати систему картотеки-2.

- протягом 2000 року запровадити єдиний казначейський рахунок.

- ухвалити закон про Програму приватизації.

- Дерегуляція

- ухвалити закон про статистику відповідно до рекомендацій Статистичного департаменту МВФ