- Категорія
- Політика
- Дата публікації
- Змінити мову
- Читать на русском
КСУ визнав процедуру спецконфіскації конституційною
Конституційний суд 30 червня визнав зміст та порядок застосування такого заходу кримінально-правового характеру як спеціальна конфіскація такими, що відповідає Конституції. Про це йдеться у повідомленні КС.
Рішення прийнято у справі за поданням 47 депутатів Верховної Ради, які просили визнати неконституційною процедуру, передбачену статтями 96-1 та 96-2 Кримінального кодексу України.
Суддею-доповідачем у цій справі був Олег Первомайський. Текст рішення та його пояснення КС обіцяє опублікували на своєму сайті вже 1 липня.
Зазначимо, що зазначене подання було направлено до КС 4 серпня 2020 року, його авторами були всі члени тодішньої фракції "Опозиційна платформа - За життя", до яких доєднався нардеп Руслан Требушкін та співголови фракції "За майбутнє" Тарас Батенко та Віктор Бондар.
Підписуйтесь на Telegram-канал delo.uaВони просили визнати спецконфіскацію такою, що не відповідає низці статей Конституції, зокрема статті 1, статті 3, частинам 1 та 2 статті 8, статті 21, частинам 2 та 3 статті 22, частинам 1,4 та 6 статті 41, статті 58, частині 2 статті 61, частині 1 статті 62 та статті 64.
Зокрема, вони зазначали, що спецконфіскація по своїй суті є тим же, що й конфіскація, але чомусь віднесена у КК до "інших" покарань.
Більш того, нардепи зробили висновок, що статті 96-1 та 96-2 КК прямо передбачають своє застосування до невинних третіх осіб, що не є суб'єктами злочину, що суперечить Конституції. До того ж сам термін "спецконфіскація", на відміну від "конфіскації" майна у Конституції відсутній.
Також вони зробили висновок, що вказані статті дозволяють поширювати дію спецконфіскації на діяння, які були вчинені до набрання чинності цими нормами КК.
Згідно з вказаними статтями КК, спецконфіскація полягає у примусовому безоплатному вилученні за рішенням суду у власність держави грошей, цінностей та іншого майна за умови вчинення умисного кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого Особливою частиною КК.
Спецконфіскація застосовується у разі, якщо гроші, цінності та інше майно були одержані внаслідок вчинення злочину та/або є доходами від такого майна; призначалися для схиляння особи до вчинення злочину, його фінансування та/або матеріального забезпечення чи винагороди за його вчинення; були предметом злочину або були підшукані, виготовлені, пристосовані або використані як засоби чи знаряддя вчинення злочину.
Джерело фото: ua.depositphotos.com