Обмеження націнки на продукти загрожує призупиненням їх продажу - ритейлери

Фото: Depositphotos
Фото: Depositphotos

Асоціація рітейлерів України зазначає, що запровадження державою обмеження роздрібної націнки на низку продуктів харчування може призвести до тимчасового зникнення їх з полиць супермаркетів.

Ми продовжуємо воювати з окупантом на інформаційному фронті, надаючи виключно перевірену інформацію та аналітику.
Війна позбавила нас можливості заробляти, просимо Вашої підтримки.
Підтримати delo.ua

Як йдеться у повідомленні об'єднання, воно загалом підтримує зусилля уряду щодо стабілізації цін на соціально значущі продукти, але при цьому стурбоване рішенням Кабміну від 12 січня, яким на період карантину націнка на гречку, макарони, цукор, борошно, яйця, молоко, курятину, соняшникове та вершкове масло дозволена не вище 10%.

"Як відомо, зростання цін на продукти харчування зумовлене не підвищенням рівня торгових надбавок, а зростанням відпускних цін з боку виробників, які, у свою чергу, змушені підвищувати ціни у зв'язку із зростанням цін на енергоносії (газ), а також іншими факторами, що є складовими для формування собівартості продукції", - зазначають ритейлери.

Вони вказують, що реалізація нововведення вимагатиме адаптування внутрішніх процесів, внесення змін до договорів з постачальниками, налагодження інших процесів з метою подальшого безперебійного забезпечення споживачів соціально значущими товарами.

"Розширення ж цього переліку товарів ще на дев'ять видів продуктів харчування, що може становити до кількох сотень позицій таких товарів у магазині, може призвести до призупинення реалізації зазначених продуктів харчування до моменту налагодження всіх процесів та чіткого розуміння порядку їх ціноутворення", - йдеться у повідомленні. .

Зокрема, на думку АРУ, потрібне додаткове роз'яснення визначення "оптово-відпускної ціни на товар" та конкретизація переліку товарів, що підпадають під дане регулювання.

При цьому прийняття Кабміном зазначеного рішення, яке безпосередньо впливатиме на діяльність галузі рітейлу, не супроводжувалося обговоренням з профільними асоціаціями та бізнесом, а сам проект постанови не був опублікований для громадського обговорення і навіть не передбачає перехідний період для його впровадження, що дозволило б рітейлерам підготуватися.

"Звертаємо увагу, що процес ухвалення попередньої постанови Кабміну №1432 від 30 грудня, яка була опублікована ввечері 31 грудня, а набула чинності 1 січня 2022 року, вже спричинив кризову ситуацію у сфері роздрібної торгівлі", - зазначають в асоціації.

Рітейлери констатують, що не мали жодної можливості заздалегідь підготуватися до таких змін, а також отримати додаткові роз'яснення щодо порядку ціноутворення на батон та олію.

У зв'язку з ситуацією, що склалася, і враховуючи її критичність, галузеке об'єднання закликає уряд відкласти введення в дію згаданих змін через відсутність достатнього часу для їх впровадження та нерозуміння бізнесом чіткого механізму ціноутворення. Також Кабмін просять провести нараду із представниками роздрібного ринку продуктів харчування для обговорення ефективності такого регулювання.

Нагадаємо, що 30 грудня Кабмін також зобов'язав продавати газ українського видобутку виробникам зазначених категорій продуктів харчування з торговельною націнкою не вищою за 1%. Список самих агропідприємств у Мінагрополітики затвердили на початку січня.

Рішення було прийнято у зв'язку з тим, що напередодні його представники молочної та хлібної індустрії, а також птахівники попередили про можливе припинення виробництва у своїх галузях через катастрофічне для них зростання цін на газ до 60 грн за кубометр із січня. Проте поки що вжитий урядом захід не працює.

Источник фото: Depositphotos