НБУ курс:

USD

41,25

--0,08

EUR

43,56

--0,13

Готівковий курс:

USD

41,65

41,58

EUR

44,12

43,95

В Україні запроваджують спецпроцедуру виведення з ринку системно важливого банку під час війни

В Україні запроваджують спецпроцедуру виведення з ринку системно важливого банку під час війни

Президент України Володимир Зеленський 26 жовтня підписав Закон України №2643-IX (законопроєкт № 8069), який запроваджує оптимізовану процедуру виведення системного банку з ринку у разі втрати ним ліквідності під час війни, що передбачає його націоналізацію без докапіталізації з боку держави.

Відкрийте нові горизонти для вашого бізнесу: стратегії зростання від ПриватБанку, Atmosfera, ALVIVA GROUP, Bunny Academy та понад 90 лідерів галузі.
12 грудня на GET Business Festival дізнайтесь, як оптимізувати комунікації, впроваджувати ІТ-рішення та залучати інвестиції для зростання бізнесу.
Забронювати участь

Про це свідчить інформація на сайті Верховної Ради України.

"Націоналізація системно важливого банку відбуватиметься через процедуру зарахування банку до категорії неплатоспроможних, однак не вимагатиме докапіталізації з боку держави: продаж банку за 1 грн відбуватиметься незалежно від фактичного розміру регулятивного капіталу банку на день ухвалення НБУ відповідного рішення", – йдеться в пояснювальній записці до документу.

Закон наділяє Міністерство фінансів повноваженнями пропонувати Нацбанку брати участь у виведенні з ринку системно важливого банку. Встановлено, що Фонд гарантування вкладів фізосіб буде передавати такий банк державі за спецпроцедурою. Зокрема, вона передбачає такі кроки:

  • збереження розміру статутного капіталу неплатоспроможного системно важливого банку;
  • відмову від обміну грошових зобов'язань банку на акції додаткової емісії;
  • формування резервів банку на покриття збитків за активними банківськими операціями;
  • визначення кредитного ризику за всіма активними банківськими операціями.

Спецпроцедура передбачає також припинення зобов'язань банку перед контролерами та власниками суттєвої участі в такому банку, а також підсанкціонованими особами з подальшим зарахуванням коштів за цими зобов'язаннями у дохід банку. Такий механізм запроваджують замість обміну вкладів на акції з подальшим їх викупом державою.

Акціонерам відшкодують вартість цінних паперів лише після того, як Україна отримає компенсації збитків від Росії і виключно за рахунок таких коштів. При цьому спочатку аудиторська компанія повинна підтвердити, що ціна однієї акції перевищує 1 грн.

"З огляду на продовження Росії збройної агресії проти України та обумовлені цим потенційні ризики для фінансової системи, зміни, введені законом, надають інструмент для мінімізації таких ризиків, який можна застосувати у разі потреби", — прокоментував закон заступник голови НБУ Ярослав Матузка.

В НБУ уточнили, що на сьогодні в Україні 14 системно важливих банків. В 2022 році ними були визначені А-Банк, Альфа-Банк, Кредобанк, ОТП Банк, Ощадбанк, банк "Південний", ПриватБанк, ПУМБ, Райффайзен Банк, Таскомбанк, Укргазбанк, Укрексімбанк, УкрСиббанк та Універсал Банк.

Нагадаємо, що акціонери Альфа-Банку Україна підтверджують свою готовність докапіталізувати його на $1 млрд, проте у разі рішення уряду чи Національного банку щодо необхідності передачі контролю у банку державі чи іншому акціонеру, вони готові подарувати його акції

Джерело фото: ua.depositphotos.com