- Категорія
- ФОП та ММСП
- Дата публікації
- Змінити мову
- Читать на русском
Закриття ФОП у 2024 році: Як це зробити
Під час війни можливі декілька способів закриття ФОП. Ми розглянемо декількa з них для того, щоб спростити для вас цю процедуру.
Запустити процес припинення підприємницької діяльності через "Дію".
Перевага цього варіaнта в тому, що все можна зробити дійсно за лічені хвилини, не виходячи з дому, aвтоматично через портал Дія. Крім того, інформація про закриття потрапляє до податкової.
Недоліком є той факт, що така заявка лише aнулює державну реєстрацію підприємця. Але це не тотожно повному закриттю ФОП.
Звернутися із заявою до держреєстратора та до Державної податкової служби (ДПС).
Перевaгa в тому, що таким чином підприємець запускає повноцінну ліквідацію свого бізнесу: не лише aнулює держреєстрацію, а й одразу подає ліквідаційну звітність до ДПС, здійснюючи держaвну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.
Недолік у необхідності витрачати час на відвідування держреєстраторa та спілкування зі співробітникaми податкової.
Як закрити ФОП через "Дію"
Завдяки автоматичній послузі бізнес можна закрити за одну секунду без участі державного реєстратора. Цей сервіс доступний для людей, які хочуть припинити підприємництво або змінити форму власності свого бізнесу.
Тепер, щоб закрити ФОП, вам більше не потрібно заповнювати заяву вручну та чекати, поки реєстратор опрацює її. Після припинення ФОП дані автоматично отримуються з Єдиного державного реєстру (ЄДР), що зменшує людський фактор і запобігає помилкам у заяві. Інформація про закриття ФОП подається до ЄДР як в паперовій, так і в електронній формі через портал 'Дія'.
Порядок дій наступний:
- Авторизуйтесь на порталі “Дія” використовуючи електронно-цифровий підпис.
- Оберіть послугу “Автоматичне закриття ФОП”.
- натисніть на “Подати заяву” та перевірте коректність даних, які система підставить у заявку;
- Та підписати заяву електронним підписом.
Якщо всі дані, зазначені у заяві, коректні, державна реєстрація СПД буде анульована. Щоб переконатися в успішності процедури, ви можете перевірити це в особистому кабінеті “Дії”, перейшовши до розділу “Зверніть увагу”. Крім того, повідомлення про закриття буде надіслано електронною поштою.
Але є два мінуси закриття ФОП таким чином:
Не повне закриття: заявка лише анулює державну реєстрацію, але не означає повне закриття ФОП.
Ліквідація: Якщо ви хочете повноцінно ліквідувати свій бізнес, вам потрібно звернутися до держреєстратора та подати ліквідаційну звітність до Державної податкової служби (ДПС). Для повного закриття ФОП необхідно пройти процедуру про державну реєстрацію припинення.
Як закрити ФОП через держреєстратора та податкову
Цей спосіб підходить для тих підприємців, які з якоїсь причини не хочуть або не можуть скористатися сервісом “Дія”.
- підприємець повинен відвідати державного реєстратора та подати йому заяву на припинення реєстрації. Держреєстратори працюють при райдержадміністраціях та при міських радах. Повний список знаходиться на сайті Міністерства юстиції.
- наступна інстанція – ДПС. Щоправда, з обліку у податковій зніматися не потрібно, оскільки вона це робить самостійно, отримавши інформацію від держреєстратора. Проте відвідати податківців доведеться для того, щоб скласти ліквідаційну звітність та пройти процедуру зняття з обліку для ЄСВ та ПДВ.
Уточнимо, що подання звітності стосується і тих підприємців, які закривають ФОП через “Дію”. Але в цьому випадку йдеться про тих, хто не хоче звітувати онлайн, а вибирає саме “очний” спосіб ліквідації СПД. Звичайно, він складніший і менш зручний. Але такий варіант також має право на життя.
Закриття фізичних осіб підприємців на спрощеній та загальній системі
Різниці на початковому етапі немає. Будь-який підприємець спочатку подає заявку на реєстрацію припинення підприємницької діяльності через “Дію” чи держреєстратору. А ось процедура подання ліквідаційної звітності відрізняється.
ФОП на загальній системі, які сплачують 18% податку на доходи фізосіб:
- подають декларацію платника єдиного податку за місяць/квартал, у якому закрито ФОП;
- у цій декларації також слід зробити позначку, що вона подається у зв'язку з ліквідацією СПД;
- якщо підприємець припинив діяльність у липні 2024 року, йому слід подати декларацію за 3-й квартал. Звітувати можна протягом 40 днів після закінчення кварталу.
ФОП на спрощеній системі, незалежно від групи єдиного податку:
- подають декларацію платника єдиного податку за місяць/квартал, у якому закрито ФОП фізичної особи;
- у цій декларації також слід зробити позначку, що вона подається у зв’язку з ліквідацією СПД;
- якщо підприємець припинив діяльність у липні 2023 року, йому слід подати декларацію за 3-й квартал. Звітувати можна протягом 40 днів після закінчення кварталу.
Крім того, всі підприємці, незалежно від системи оподаткування, заповнюють ліквідаційну декларацію з єдиного соцвнеску (ЕСВ). Відповідний звіт слід подати протягом 30 днів з дати анулювання держреєстрації за період з початку року, включаючи місяць закриття ФОП.
До Пенсійного фонду України
Якщо ФОП не має найманих робітників:
- Подавайте звіт про всі суми ЄСВ
- Копія акту перевірки податкової
Якщо ФОП має найманих працівників:
Робите все те саме, що саме і для ФОПу без працівників, але Пенсійний фонд проводить перевірку правильності нарахувань та вам обов'язково потрібно сплатити всі внески у 10-денний термін.
Щодо процесу подання звітності, то це можна зробити:
- через електронний кабінет платника податків;
- через систему онлайн-банкінгу (якщо банк, що обслуговує рахунок підприємця, надає таку послугу);
- у паперовій формі, відвідавши податкової за місцем реєстрації ДПС.
Як закрити ФОП із боргами
Відповідь дуже проста: якщо у підприємця є заборгованість з податків та ЄСВ, він не зможе завершити ліквідацію СПД про припинення. Тому:
- підприємці на загальній системі протягом 10 днів після подання ліквідаційної звітності зобов’язані сплатити ПДФО та військовий збір;
- підприємці на спрощеній системі сплачують єдиний податок за місяць, у якому закрили ФОП (це стосується 1-2-ї групи ЄП) або за квартал, у якому було припинено реєстрацію СПД (це стосується 3-ї групи ЄП);
- всі підприємці повинні погасити заборгованість з єдиного соцвнеску (так, ЄСВ під час війни платити все одно потрібно), у тому числі за місяць, у якому припинено реєстрацію СПД.
По суті, коли звітність подано і всі податки сплачено, підприємцю залишається лише чекати на рішення ДПС про остаточну ліквідацію СПД. На це може знадобитися значний час, аж до півроку та більше. Про те, що закриття ФОП було успішним, можна дізнатися в електронному кабінеті платника податків.
Закриття рахунку ФОП у банку
Після того, як процедуру ліквідації СПД повністю завершено, включаючи державну реєстрацію про припинення підприємницької діяльності, підприємець (вже колишній) має закрити рахунок у банку. Уточнимо, що йдеться саме про рахунок, який було відкрито для обслуговування бізнесу. Особисті рахунки закривати не потрібно. Для закриття рахунку необхідно подати заяву. Швидше за все це доведеться робити у відділенні банку. До речі, у чинному законодавстві не прописані терміни, коли підприємець зобов’язаний позбутися банківського рахунку. Тому це можна зробити і відразу після того, як буде закрито ФОП через “Дію”.