- Категорія
- Енергетика
- Дата публікації
- Змінити мову
- Читать на русском
Україна відповіла Словаччині на прохання не зупиняти транзит газу з РФ
Україна не продовжуватиме угоду з Росією щодо транзиту газу українською газотранспортною системою після завершення строку її дії.
Про це прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив під час зустрічі зі своїм словацьким колегою Робертом Фіцо.
"Стратегічна мета України — накласти санкції на російську газову молекулу, позбавити Кремль прибутків від продажу вуглеводнів, за які агресор фінансує війну. Ми закликаємо всі країни Європи до повної відмови від нафти та газу з РФ", - наголосив Шмигаль.
Він підкреслив, що українська влада розуміє гостру залежність деяких держав, зокрема Словаччини, від цього ресурсу, однак розраховує на поступову диверсифікацію поставок.
"Водночас Україна готова і надалі виконувати свої зобов’язання відповідно до Угоди про асоціацію з Євросоюзом та Договору до Енергетичної Хартії", - запевнив Шмигаль.
Зазначимо, що напередодні ЗМІ писали про намір Фіцо переконати Україну не припиняти транзит газу після завершення термін дії угоди з "Газпромом" про транзит.
Серед країн Європейського Союзу російський газ купують Угорщина, Словаччина.
Попри те, що Австрія має тривалі та глибокі енергетичні зв'язки з Росією, віденська компанія Wien Energie GmbH, що постачає енергію для двох мільйонів мешканців Відня та околиць, оголосила, що з наступного року більше не використовуватиме російський природний газ.
Додамо, Євросоюз готовий до відмови від російського природного газу, який іде транзитом через Україну, після завершення чинного контракту в грудні нинішнього року.
Контракт з "Газпромом" закінчується у 2024 році
Нагадаємо, контракт на транзит газу з "Газпромом" спливає наприкінці цього року. Україна неодноразово заявляла, що не продовжуватиме його.
Транзит російського природного газу через газотранспортну систему (ГТС) України у 2023 році знизився на 28,4% (на 5 млрд 812,6 млн куб. м) порівняно з 2022 роком - до 14 млрд 646,6 млн куб. м, свідчать дані "Оператора ГТС України".
Після початку повномасштабної війни голова правління НАК "Нафтогаз України" Олексій Чернишов заявляв, що Росія виплатила Україні за транзит газу значно меншу суму, ніж це передбачено зобовʼязаннями.
Наразі Україна веде переговори з Азербайджаном про транзит газу до ЄС, проте є ризики що під виглядом азербайджанського через українську ГТС йтиме російський газ.