НБУ курс:

USD

41,49

--0,08

EUR

44,75

--0,08

Готівковий курс:

USD

41,50

41,40

EUR

45,20

45,00

Файли Cookie

Я дозволяю DELO.UA використовувати файли cookie.

Політика конфіденційності

77% компаній Європейської Бізнес Асоціації продовжать працювати в Україні під час війни

77% компаній Європейської Бізнес Асоціації продовжать працювати в Україні під час війни
Ще 19% компаній не визначилися з позицією.

Серед компаній-членів Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА) 77% мають намір продовжити свою роботу в Україні, незалежно від того, чи закінчаться бойові дії в цьому році.

Як забезпечити розвиток і стійкість компаній: досвід TERWIN, NOVUS, Arcelor Mittal, СК ІНГО та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.
11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтесь, як бізнесу адаптуватися до нових регуляторних вимог, реагувати на зміни та залучати інвестиції у нинішніх умовах. Реальні кейси від лідерів українського бізнесу.
Забронювати участь

Про це інформує пресслужба ЄБА.

Результати опитування

  Ще 19% компаній не визначилися з позицією, а лише 4% вважають, що у випадку тривалості бойових дій можуть змінити свою присутність на українському ринку.

Тим часом лише 32% керівників компаній вірять, що конфлікт завершиться цього року, 25% не поділяють цю думку, а 43% не мають чіткої відповіді.  

Зазначається, що на початку 2025 року 75% компаній працюють в повному обсязі, 24% – мають певні обмеження, і лише 1% – не веде діяльність.

Основними обмеженнями є нестача кваліфікованих працівників та мобілізація (75%), обмеження в географії діяльності (55%) та призупинення роботи під час повітряних тривог (41%). Для порівняння, пів року тому 64% компаній працювали в звичайному режимі, а 36% – з обмеженнями.

За останні шість місяців кількість керівників, які позитивно оцінюють ситуацію у своєму бізнесі, зросла з 27% до 40%. Водночас 46% оцінюють ситуацію як задовільну, а 14% – негативно.

Прогнози бізнес-дінаміки

Відносно попередньої хвилі, прогнози щодо бізнес-динаміки на наступні пів року стали більш оптимістичними.

Тепер 29% респондентів очікують погіршення ситуації у своєму бізнесі в 2025 році (раніше їх було 56%). Кількість тих, хто очікує покращення, подвоїлася за останні пів року – з 16% до 32%. 39% не прогнозують істотних змін.

Основними негативними факторами для бізнесу підприємці називають:

  • нестачу кваліфікованих працівників і мобілізацію (75%); 
  • війну та окупацію територій (63%); 
  • економічну нестабільність (54%). 

Порівняно з півроку тому атаки на енергосистему, які входили до топ-3 проблем, зараз займають четверте місце.

Бізнес нарощує фінансові резерви. Порівняно з серединою 2024 року до 72% збільшилась кількість компаній, що мають фінансові резерви на рік та більше (раніше – 53%).При цьому 22% мають резерви на пів року, 5% – на кілька місяців, і тільки 1% не мають жодних резервів.

Втрати бізнесу від війни залишаються суттєвими. На початок 2025 року 25% опитаних компаній зазнали втрат до $1 млн, 24% – втрати в межах $1-10 млн, а 16% – понад $10 млн. Лише 11% компаній не зазнали збитків, і для 24% компаній оцінити втрати складно.

Підтримка бізнесом збройних сил залишається стійкою. Наразі 72% компаній підтримують власних працівників у лавах ЗСУ, 56% допомагають фінансово, 35% – продукцією. До відновлення громади чи регіону долучаються 23% опитаних бізнесів.

У 85% опитаних членських компаній Асоціації сьогодні є співробітники у лавах ЗСУ.

За останні пів року кількість мобілізованих працівників зросла. У 41% компаній мобілізовані складають до 10% військовозобов'язаних (менше, ніж раніше). У 36% — 10-20%, а в 8% — 20-30%. 48% компаній повідомляють про мобілізованих або добровольців, критичних для роботи підприємства.

Серед опитаних компаній тільки 9% проводили релокацію офісу або виробництва у зв’язку з російською агресією, зокрема 7% – в межах України і 2% – закордон. 86% не проводили релокацію і не планують, тоді як 5% не релокувались, але наразі розмірковують над цим.

Найбільшої підтримки бізнес наразі потребує в таких питаннях:

  • Покращення умов бронювання співробітників. 
  • Помʼякшення валютних обмежень. 
  • Мораторій на перевірки. 
  • Покриття військових ризиків.

Нагадаємо, Кабмін розширив доступ до програми компенсації за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю. Тепер компенсацію зможуть отримати також самозайняті особи та фізичні особи-підприємці, які мають інвалідність.