НБУ курс:

USD

41,42

--0,06

EUR

44,83

+0,08

Готівковий курс:

USD

41,40

41,30

EUR

45,12

44,90

Файли Cookie

Я дозволяю DELO.UA використовувати файли cookie.

Політика конфіденційності

Частка агросектора у ВВП країни складає близько 20% — міністр

АПК, Мінагрополітики, ВВП, сільське господарство
Віталій Коваль на GET Business Festival 2024. Фото: Delo.ua

Частка агропромислового сектору в ВВП України складає приблизно 20%, причому на агровиробництво припадає близько 11%, тоді як на переробну галузь — 9%. Про це Delo.ua повідомив міністр агрополітики України Віталій Коваль в кулуарах GET Business Festival 2024.  

Як забезпечити розвиток і стійкість компаній: досвід TERWIN, NOVUS, Arcelor Mittal, СК ІНГО та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.
11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтесь, як бізнесу адаптуватися до нових регуляторних вимог, реагувати на зміни та залучати інвестиції у нинішніх умовах. Реальні кейси від лідерів українського бізнесу.
Забронювати участь

Він зазначив, що ці цифри є орієнтовними, оскільки агробізнес є сезонним і це співвідношення може змінюватися протягом року. 

Враховуючи, що ВВП України у 2024 році складає близько 7 млрд грн, у грошовому вимірі орієнтовно це: 

  • Увесь АПК — 1,2 млрд грн;
  • Сільське господарство — 0,77 млрд грн;
  • Агропереробка —  0,6 млрд грн; 

При цьому він підкреслив необхідність орієнтуватись не на валові обсяги вирощених сільгоспкультур, а відштовхуватись від обсягів, які можуть бути перероблені в Україні. 

"Мені подобається європейський підхід. Вони першочергово дивляться, як конвертувати вирощений врожай через тваринництво або глибинну переробку на заводах. І якщо баланс залишків сировини позитивний, тоді вони їх експортують", — уточнив Віталій Коваль. 

Іншим прикладом такого підходу він назвав США, де виробляється щорічно близько 400 млн тонн кукурудзи, з яких 360 млн тонн переробляється, а 40 — експортується. Водночас Україна виробляє щорічно близько 24-27 млн тонн, з яких переробляє лише 7 млн тонн. 

Міністр зазначив, що в Україні найбільш перспективним є виробництво наступних продуктів, на які є стабільний попит на світових ринках: 

  • Крохмаль, лізин, метіонін, амінокислоти як продукти глибинної переробки кукурудзи;
  • Крупа з бобових культур, переважно сої та гороху;
  • Продукти переробки пшениці: макаронні вироби, продукти швидкого приготування;
  • Продукти переробки ріпаку: олія та біодизель.   

Нагадаємо, президент УКАБ Алекс Ліссітса вважає, що розвиток агррпереребки в Україні гальмує відсутність беззаставного фінансування. Про це він розповів в інтерв'ю виданню Delo.ua. 

"Для будівництва умовного ОЕЗ, заводу рослинних протеїнів або крохмалю вартістю $100 млн, я повинен мати або власні кошти (а їх немає), або активів на $150 млн під заставу. Зараз війна, всі українські активи знецінені. Ніхто не стане навіть оцінювати вартість моїх активів. Тому очевидно, що в Україні буде важко реалізувати великі переробні проєкти, поки не з'являться інструменти беззаставного або проєктного фінансування з довгим терміном невиплати боргу", — пояснив він в інтерв'ю.

На сьогодні жодна з великих міжнародних фінансових інституцій не надає подібне проєктне або беззаставне фінансування, додає експерт. В самій країні теж немає фінансових інструментів для реалізації великих переробних проєктів, навіть за програмою Ukraine Facility.