НБУ курс:

USD

41,37

--0,05

EUR

44,61

--0,22

Готівковий курс:

USD

41,30

41,20

EUR

45,10

44,86

Файли Cookie

Я дозволяю DELO.UA використовувати файли cookie.

Політика конфіденційності

Подовжений лікарняний у реформі "єПотенціал": як це працюватиме

єПотенціал, людина з інвалідністю
Реформа єПотенціал має на меті створити умови для повноцінного відновлення людини після складної хвороби. Фото: Pexels

Мінсоцполітики запроваджує нову систему соціального страхування "єПотенціал" з мультидисциплінарною оцінкою статусу інвалідності. У новаціях передбачається надання подовженого оплачуваного лікування на понад рік та підтримку під час реабілітації.

Як забезпечити розвиток і стійкість компаній: досвід TERWIN, NOVUS, Arcelor Mittal, СК ІНГО та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.
11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтесь, як бізнесу адаптуватися до нових регуляторних вимог, реагувати на зміни та залучати інвестиції у нинішніх умовах. Реальні кейси від лідерів українського бізнесу.
Забронювати участь

У законопроєкті №12209, який Верховна Рада вже підтримала у першому читанні, передбачено, що для того, щоб зробити повноцінний процес відновлення людини після травми чи важкого захворювання і збору всіх даних, передбачається можливість  оплачуваного лікарняного до більш ніж одного року.

Про це розповіла в інтерв'ю Delo.ua міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович.

За її словами, у більшості випадків, якщо йдеться про звичайні хвороби, як-от ГРВІ, лікарняний надаватимуть стандартно на 1-2 тижні. Проте у складніших ситуаціях — як-от перелом стегна, ампутація, інсульт або онкологія буде задіяно подовжений лікарняний.

Жолнович вважає несправедливим, що зараз після тяжкого інсульту людині дають чотири місяці лікарняного, а далі пропонують оформити інвалідність. У такому разі людина залишається без реабілітації та доходу. 

"Схожа ситуація з онкологічними захворюваннями. Між сесіями хіміотерапії людина перебуває у складному стані й не може працювати. Але тимчасова інвалідність залишає її без гідної підтримки, в тому числі фінансової. Це несправедливо. Є й ті, хто намагається самостійно реабілітуватися, працюючи й одночасно бігаючи на процедури, відпрошуючись у роботодавця. Це теж не людяно", -  пояснила міністерка.

Міністерство пропонує змінити підхід: при складних захворюваннях лікарняний може тривати до 14 місяців, при цьому передбачається оплату як стаціонарної, так і амбулаторної реабілітації.

"Людина зможе реабілітуватися і водночас, якщо забажає, працювати обмежено, наприклад, на неповний робочий день",  - наголосила очільниця відомства.

За словами Жолнович, такий лікарняний вигідніший, аніж виплати з інвалідності.

"Хіба це нормально, що людина зі статусом інвалідності отримує підтримку у розмірі лише2000 гривень? Лікарняний, принаймні, - це в багатьох випадках 70-100% твоєї заробітної плати. Це набагато краще фінансове покриття, особливо на час, поки людина відновлюється", - додала міністерка.

Втім важливіше, за її словами, - не кошти, а можливості для вчасної реабілітації. Тут держава готова вкласти в людину, щоб не втратити можливість повноцінно відновитись і повернутись до життя.

"Дуже важливо, людина матиме доступ до всіх потрібних засобів реабілітації й соціальних послуг із самого початку лікування, незалежно від того, чи встановлено інвалідність. Це справді ключовий момент: допомагати вчасно, коли людині це найбільше потрібно. Бо якщо правильно підтримати людину на етапі лікування, це напряму вплине на те, як вона зможе жити далі", - зауважила Жолнович.

Більше про реформу читайте у повному інтерв'ю з Оксаною Жолнович.