- Категорія
- Новини
- Дата публікації
- Змінити мову
- Читать на русском
Пропускна спроможність "єОселі" низька, держава має змінити умови програми, — Анна Лаєвська

Популярна державна іпотечна програма "єОселя" не спроможна вирішити проблеми всіх українців, які сьогодні потребують доступного житла.
Держава має змінити підходи у програмі "єОселя" та задіяти нові інструменти для вирішення квартирного питання, заявила комерційний директор компанії "Інтергал-Буд" Ганна Лаєвська, виступаючи на Business Wisdom Summit 2025 "Дійсні стратегії лідерів" у Києві, організатором якого є видання Delo.ua.
"Пропускна спроможність "єОселі" є досить обмеженою. У програмі не виходять за мільярд грн на місяць — це фінансування на всю Україну, на всі банки. Ми розуміємо, що при собівартості квартири 2,5 млн грн — це дуже мало", — наголосила Лаєвська.
За її словами, сьогодні держава намагається розширити фінансування, задіявши іноземних партнерів. Однак слід змінити й умови програми, зокрема в частині ВПО.
"Як говорить статистика Міністерства регіонального розвитку, лише третина з переміщених осіб за фінансовими параметрами, доходами, віковими характеристиками можуть скористатися цими програмами. Щодо решти — це дві третини людей — незрозуміло, як їм жити, як їх забезпечити житлом", — пояснила Лаєвська.
Нові інструменти житлової політики
В результаті війни проблема житла для українців сьогодні має два обмеження: з одного боку, це фізична доступність житла, з іншого – фінансова доступність.
Фізична доступність пов'язана з дефіцитом нового житла, що наростає, адже девелопери будують у кілька разів менше, ніж до війни. "Якщо порахувати, скільки житла ми вже втратили, то за нинішніх темпів потрібно 20 років відновлювати те, що зруйновано", - зазначила вона.
Водночас, як зазначила Лаєвська, держава сьогодні опрацьовує механізм соціальної оренди житла чи оренди із правом викупу.
"Держава намагається створити прецедент державно-приватного партнерства, коли девелопери на окремих ділянках або в рамках своїх проектів створюватимуть пули орендних квартир з орендою за ціною, нижчою від ринкової — для того, щоб такі незахищені верстви могли там проживати і згодом могли викупити таке житло", — пояснила вона.
За її словами, ця ініціатива дуже вірна. Держава запропонувала на обговорення профільних міністерств механізми, як зацікавити девелоперів у такому партнерстві.
"Наприклад, девелоперам запропонували б певні преференції щодо підключення мереж або зміни цільового призначення землі під такі проекти. Тому наведу приклад Німеччини: у них держава може компенсувати девелоперу частину собівартості, якщо він будує соціальне орендне житло, може надавати землю під такі проекти або кредити під 0% на 30".
Найближчим часом буде напрацьовано механізми, щоб ця ініціатива зрушила з місця, додала комерційний директор "Інтергал-Буда".
Як писало раніше Delo.ua, Нацбанк пропонує змінити фінансову модель "єОселі", а це може вплинути на іпотечні ставки програми.