- Категорія
- Політика
- Дата публікації
- Змінити мову
- Читать на русском
Війна в Україні дає Молдові шанс покласти край конфлікту у Придністров'ї — FT
Війна Росії проти Україні дає Молдові можливість нарешті вирішити 30-річний заморожений конфлікт у Придністров'ї.
Про це пише видання Financial Times.
На даний час, Придністров'я являє собою невизнану республіку, уздовж кордону Молдови з Україною де базуються 1500 російських солдатів і залишків миротворчих сил, розгорнутих після сепаратистської війни в 1992 році, яка забрала 700 життів, але більшість із них є місцевими новобранцями, і немає ротації з Росії.
Посилаючись на слова аналітиків видання пише, що ключем до вирішення конфлікту має стати угода між офіційною владою Молдови в Кишиневі та власниками конгломерату "Шериф", який в 90-хх роках монополізував придністровську економіку та володіє мережею супермаркетів, АЗС і навіть професійним футбольним клубом "Шериф Тирасполь".
Підписуйтесь на Telegram-канал delo.uaЕкономіка Придністров'я залежить від постачання безкоштовного газу від "Газпрому", російської державної енергетичної компанії. Це дозволяє придністровській владі підтримувати низькі рахунки за комунальні послуги та виплачувати кращі пенсії, ніж у решті Молдови, а також забезпечувати паливом електростанцію, яка постачає електроенергією всю Молдову.
"У них ідеальна бізнес-модель. У них є безкоштовний газ і вони продають його за молдовську валюту. Все, що вони хочуть, це зберегти статус-кво", — сказав Александру Фленчеа, колишній віце-прем’єр-міністр Молдови з питань реінтеграції, а нині директор аналітичного центру Initiative 4 Peace.
Проте тепер Молдова прискорює плани припинити свою залежність від Придністров’я щодо електроенергії, і як тільки це станеться, можливо, через кілька років, економіка сепаратистів опиниться у великій біді.
Критичні зрушення відбулося минулого року, коли Україна закрила кордон із Придністров’ям. Це не тільки призупинило торгівлю, але й придушило контрабанду, яка довгий час була джерелом прибутків для сепаратистів.
У травні, через "погіршення ризиків безпеки, у тому числі терористичної загрози" так звана "влада" невизнаного Придністров'я попросила РФ збільшити кількість російських військових на її території начебто для захисту регіону.