- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
- Змінити мову
- Читать на русском
З 50 найпопулярніших онлайн-медіа 7 порушують мовне законодавство
В Україні провели моніторинг діяльності 50 найпопулярніших онлайн-медіа щодо дотримання вимог мовного законодавства.
Про це повідомила пресслужба мовного омбудсмена.
Так, за результатами моніторингу встановлено, що 7 онлайн-медіа порушують Закон: два (Багнет та Голос.ЮА) подають інформацію виключно недержавною мовою, 5 - не забезпечують завантаження українськомовної версії інтернет-представництва за замовчуванням (РБК-Україна, Політека, Хвиля, Вести, Ракурс).
43 (86%) обстежених онлайн-медіа дотримуються вимог частини шостої статті 27 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", з них 6 онлайн-медіа подають інформацію на сторінці виключно українською мовою (Суспільне, Захід.нет, Радіо Свобода, Новинарня, Коментарі, Подробиці).
Підписуйтеся на YouTube-канал delo.uaОкрім цього під час моніторингу встановлено, що здебільшого версія сторінки державною мовою містить за обсягом та змістом однакову або більшу кількість інформації, порівняно з версіями іншими мовами.
Українськомовна та російськомовна версії переважно збігаються за інформаційним наповненням. Натомість англомовні версії інтернет-представництв онлайн-медіа зазвичай мають меншу кількість розділів, інформаційних повідомлень, а також частоту оновлення контенту.
Крім української мови, провідні онлайн-медіа подають інформацію здебільшого російською мовою. Третьою за популярністю є англійська мова. Українське національне інформаційне агентство "Укрінформ" також послуговується іспанською, німецькою, французькою, польською та японською мовами.
Моніторинг здійснювався шляхом аналізу інформації, що розміщена на сторінках інтернет-представництв 50 провідних онлайн-медіа за рівнем відвідуваності (за даними Інституту масової інформації станом на кінець липня-початок серпня 2022 року): ТСН, Українська правда, Новое время, Цензор, РБК-Україна, Канал 24, Ліга, Еспресо, Гордон, Фокус, Кореспондент, УНІАН, Обозреватель, Главком, Газета.ЮА, Апостроф, Суспільне, Захід.нет, Українські новини, Укрінформ, Дело.ЮА, Радіо Свобода, Телеграф, Новинарня, Громадське, УНН, Політека, Лівий берег, Слово і Діло, Знай, Дзеркало тижня, Хвиля, Коментарі, Інтерфакс-Україна, КП в Україні, Новини.Live, Вести, Букви, Бабель, сайт газети "Факти", Багнет, Економічні новини, Українська служба ВВС, Антикор, ICTV, Подробиці, Ракурс, Прямий, Голос.ЮА та 5 канал.
Зазначено, що за результатами моніторингу уповноважений із захисту державної мови розпочав здійснення заходів реагування в межах визначених законом повноважень.
Нагадаємо, з 16 липня почали діяти нові норми "мовного" закону згідно яких сайти та програмне забезпечення на приладах повинні мати українську версію й українськомовний інтерфейс.
Версія інтернет-представництва державною мовою повинна мати не менше за обсягом та змістом інформації, ніж іншомовні версії, та завантажуватись за замовчуванням для користувачів в Україні.