НБУ курс:

USD

42,04

-0,00

EUR

43,38

-0,00

Готівковий курс:

USD

42,75

42,65

EUR

44,25

44,04

Україна має намір залучити французьку EDF для будівництва нових енергоблоків АЕС

Україна має намір залучити французьку EDF для будівництва нових енергоблоків АЕС
Хмельницька атомна електростанція. Фото: Facebook "Енергоатому"

Україна планує співпрацювати з французькою компанією Electricite de France SA (EDF) у будівництві нових блоків атомних електростанцій (АЕС).

Про це повідомив в ефірі телеканалу "Рада" заступник глави Офісу президента Ростислав Шурма.

"Йдеться про будівництво нових блоків. Безумовно, ці блоки будуть незалежні від РФ і з погляду палива, і з погляду технологій. У нас були розмови про мобільні атомні реактори, були розмови про технології зберігання палива", - розповів Шурма.

Він пояснив, що Україна прагне співпрацювати за цими питаннями саме з Францією, тому що атомна енергетика цієї країни становить практично 80% виробництва електроенергії.

Саме у Франції знаходиться корпорація EDF, яка є найбільшою у світі та експлуатує 58 безпечних атомних блоків, зазначив Шурма.

"У нас є великі плани щодо розвитку нашої атомної енергетики і в рамках "зеленого переходу" України, і в рамках розширення електроспоживання. Відповідно, ми зараз напрацьовуємо докладну програму співпраці з EDF. Деталі ми також оголосимо пізніше", - уточнив заступник глави ВП.

Він наголосив, що нові блоки АЕС будуть абсолютно незалежні від РФ як з погляду палива, так і з погляду самих технологій.

Це важливо, адже раніше Україна була сильно залежною від Росії не лише в енергетичному плані, а й у плані утилізації ядерного палива. За останнє, як відзначивши 2020 ті ж "Схеми", Україна платила РФ близько 150-200 млн доларів щорічно. Однак у лютому 2021 року "Енергоатом" заявив, що у зв'язку із запуском ЦСВЯП в Україні вирішив остаточно відмовитися від вивезення палива з українських АЕС на переробку в РФ.

22 грудня 2020 року відбулося відкриття першого пускового комплексу ЦСВЯП. В "Енергоатомі" заявили, що його експлуатація розпочнеться після реконструкції залізниці до об'єкту між станціями Вільча та Янів, яка у результаті виявилася завершена лише у липні 2021 року. У листопаді повідомлялося, що "Енергоатом" проводить останні передпускові випробування" ЦСВЯП.