Друковані ЗМІ з 16 січня переходять на українську мову: коли і за що газети почнуть штрафувати

Друковані ЗМІ з 16 січня переходять на українську мову: коли і за що газети почнуть штрафувати

У неділю, 16 січня, набуде чинності 25 стаття закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної". З цього дня всі друковані засоби масової інформації загальнодержавної та регіональної сфер розповсюдження видаватимуться українською мовою.

Ми продовжуємо воювати з окупантом на інформаційному фронті, надаючи виключно перевірену інформацію та аналітику.
Війна позбавила нас можливості заробляти, просимо Вашої підтримки.
Підтримати delo.ua

За законом, друковані ЗМІ можуть виходити і іншими мовами, але лише за умови, що одночасно з відповідним тиражем видання іноземною мовою видається тираж видання державною мовою. Усі мовні версії повинні видаватися з однаковою назвою, відповідати один одному за змістом, обсягом та способом друку, а їх випуски повинні мати однакову нумерацію порядкових номерів та видаватися в один день.

Як зазначає уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремень, про набуття чинності норми його команда попереджала всі друковані медіа ще минулого року. Він також додав — за даними Книжкової палати у 2021 році виходило 217 газет та 107 журналів, на які поширюватиметься 25 стаття мовного закону.

Крім того, тепер за законом у кожному пункті розповсюдження друкованих засобів масової інформації має бути не менше ніж 50% друкованих ЗМІ українською мовою. Аналогічні норми для місцевих друкованих видань почнуть діяти 16 липня 2024 року. Проте зазначимо, що ці норми не поширюються на ЗМІ, що видаються виключно кримськотатарською та іншими мовами корінних народів України. Також виняток англійська та інші офіційні мови Європейського Союзу.

За порушення 25 статті закону загрожує штраф — від 6800 до 8500 грн при першому порушенні. При повторному порушенні штраф збільшиться та становитиме від 8,5 тисячі до 11,9 тисячі грн. Проте "штрафні" норми набудуть чинності лише з 16 липня 2022 року.

Нагадаємо, що 16 січня 2021 року набула чинності норма закону, за якою всі українські підприємці, які працюють у сфері послуг, зобов'язані спілкуватися та надавати інформацію державною мовою. Як тоді заявив Кремінь, Секретаріат уповноваженого виявлення порушень мовного законодавства, особливо у сфері обслуговування, ініціювати певні рейди в умовах пандемії не буде.

За його словами, він не може ризикувати здоров'ям своїх колег та вимагати від них аналогічні форми контролю. Також Кремень додав, що їм вистачить інших нагод зафіксувати факти можливих порушень. Відповідно до плану роботи на 2021 рік, Секретаріат готується до різних форм перевірок, проте заходи державного контролю серед основних.