НБУ курс:

USD

41,83

+0,09

EUR

43,91

+0,11

Готівковий курс:

USD

42,08

42,05

EUR

44,40

44,25

Буде логістичний колапс: у "Новій пошті" закликають відмовитися від ідеї оподаткування посилок з-за кордону

посилка
Фото: Freepik

Влада повинна відмовитися від ідеї оподаткування посилок з-за кордону вартістю менш як 150 євро, так як це призведе до невиправданого підвищення витрат держави на митно-податкові процедури і логістичного колапсу.

Про це повідомив співвласник "Нової пошти" Володимир Поперешнюк.

За його словами, на тлі катастрофічних для економіки зростань податків та нових регулювань, ідея обкласти зборами міжнародні посилки - найгірша серед усіх, які можна було б придумати.

Зростання витрат на адміністрування та логістичний колапс

"Причина перша – відʼємний фіскальний ефект від оподаткування посилок. Це може звучати смішно, але є фактом – зараз держава витрачає більше коштів на митно-податкові процедури, ніж отримує їх з оподаткування посилок. Причина у співвідношенні собівартості митних процедур та вартості самих посилок. І це ще йдеться про «дорогі» посилки від 150 євро. А після зниження податкового порогу в митний конвеєр потраплять ще дешевші посилки, тому збитки для бюджету зростуть", - пояснює Попершнюк.

Він зауважує, що друга причина - це логістичний колапс. Зараз розмитнюються лише 2% посилок, хоча митні процедури приходить кожна посилка, тож втрати часу сягають майже добу.

"Не треба бути провидцем, щоб побачити логістичний колапс та шалені затримки доставки, якщо під податок потраплять всі посилки", - підкреслює Поперешнюк.

Він вважає, що третя причина – електоральна. Адже дотепер всі податкові інновації стосувалися лише бізнесу, але з моменту впровадження нових податків на посилки, усі принади податкового сервісу на своїх спинах відчують мільйони фізичних осіб, що додасть державі до фінансових збитків ще й електоральні.

"Думаю, цих причин достатньо, щоб відкинути ідею оподаткування посилок, як безглузду та шкідливу для всіх. Я вже не кажу про наші власні витрати на митні процедури та втрати часу і грошей для мільйонів українців, для всієї економіки. Неодмінно збільшиться тінь, контрабанда та корупція", - переконаний представник найбільшої логістичної компанії України.

Поперешнюк закликав збільшити доходи бюджету, підвищивши безмитний поріг для посилок до 1000 доларів і спростивши митні процедури.

Зауважимо, норму про несплату ПДВ при отриманні посилки з-за кордону вартістю менш як 150 євро планують виключити з законодавства. Відповідний законопроєкт уже готують.

Які зміни щодо ввезення закордонних посилок пропонують

Нагадаємо, Міністерство фінансів планує запровадити податок на посилки вартістю до 150 євро, оскільки це сприятиме боротьбі з тіньовими схемами ввезення товарів.

Згідно з урядовим законопроєктом №11416 "Про зміни до Податкового кодексу та інших законів України щодо особливостей оподаткування в період дії воєнного стану", планується скасувати безмитне ввезення товарів вартістю до 150 євро у міжнародних поштових відправленнях або в одній партії вантажу експрес-перевізника.

Ввезення товарів без сплати ПДВ дозволятиметься лише в тому випадку, якщо їхня сумарна фактурна вартість не перевищує еквівалент 45 євро для одного одержувача - фізичної особи. При цьому товари мають бути надіслані безкоштовно та призначені виключно для особистого або сімейного використання, без ознак комерційного призначення.

Однак потім цей пункт було виключено із законопроєкту. Однією з причин були сумніви в можливості реалізувати цю норму на практиці.

Також категорично проти законопроєкту виступив найбільший логістичний оператор України - "Нова пошта".

Народний депутат, перший заступник голови профільного податкового комітету Ради Ярослав Железняк (партія "Голос") повідомив, що в першому півріччі 2024 року в Україну надійшло 33,9 млн посилок, з яких у режимі оподаткування тільки 270,6 тис. на 27,7 млн грн, або 0,8% від загальної кількості. Железняк вважає, що миттєве зниження ліміту безподаткових поштових відправлень призведе до колапсу в галузі.