НБУ курс:

USD

41,83

+0,09

EUR

43,91

+0,11

Готівковий курс:

USD

42,08

42,05

EUR

44,40

44,25

ЄБРР знизив прогноз зростання української економіки через атаки Росії на енергооб'єкти

ЄБРР знизив прогноз зростання української економіки через атаки Росії на енергооб'єкти
Фото: ua.depositphotos.com

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) знизив прогноз щодо зростання ВВП України з 6% у травні до 4,7% наступного року, через російські атаки на об'єкти української енергетичної інфраструктури.

Про це повідомляє Bloomberg.

Очікується, що цьогоріч економіка України зросте на 3%.

За даними ЄБРР, Україна отримує економічний удар від російських атак на енергетичну інфраструктуру, що змушує її покладатися на дорожчий імпорт.

"Понад половини генеруючих потужностей було зруйновано", - сказала в інтерв'ю головний економіст ЄБРР Беата Яворчик.

"Зараз деяку нестачу заповнює імпорт електроенергії з Європи, але ця електроенергія коштує дорожче. Це ставить енергетичну галузь в невигідне становище", - додала вона.

Також Яворчик нагадала, що перед ЄБРР стоїть задача допомогти Україні пережити зиму. Це відбувається як через допомогу державним компаніям з ремонтом, так і через фінансування закупівель потужностей розподіленої генерації.

Раніше повідомлялося, що Україна отримає від ЄБРР 200 млн євро на підтримку НАК "Нафтогаз України" у створенні стратегічних резервів природного газу та підвищення енергетичної безпеки.

У червні стало відомо, що ЄБРР вивчає збільшення підтримки, щоб допомогти Україні подолати критичний дефіцит електроенергії перед третьою зимою війни.

ЄБРР вже виділив 300 млн євро енергокомпаніям на ремонт та будівництво нових децентралізованих потужностей. Проте, за словами президента банку Оділь Рено-Бассо, фінансування може зрости.

Вона додала, що ЄБРР продовжить надавати підтримку від 1,5 до 2 мільярдів євро на рік для інфраструктури, енергетичної безпеки, відновлення та модернізації. Після того, як Росія відійшла від переважної атаки на енергетичні мережі до знищення електростанцій, бізнесу необхідно диверсифікувати постачання.

Проблеми в українській енергетиці

Нагадаємо, наприкінці серпня Росія вчинила найбільшу на сьогоднішній день повітряну атаку на об'єкти енергетики, внаслідок чого в країні ввели екстрені відключення електроенергії. Через російську агресію постраждали 15 областей. Росіяни застосовували різні види озброєння: БпЛА, крилаті ракети, "Кинджали".

Додамо, що міністр закордонних справ України Андрій Сибіга, посилаючись на дані української розвідки, заявив, що Росія планує удари по критичних об’єктах ядерної енергетики України, що може призвести до ядерного інциденту з глобальними наслідками. За його словами, основною загрозою є атаки на відкриті розподільчі пристрої атомних електростанцій (АЕС) та підстанції передачі, що мають вирішальне значення для безпечної роботи атомної енергетики.

Президент України Володимир Зеленський в свою чергу зазначив, що Росія використовує китайські супутники для фотографування ядерних об'єктів України.

Фото: ua.depositphotos.com