- Категорія
- Економіка
- Дата публікації
- Змінити мову
- Читать на русском
Нобелівську премію з економіки дали вченим, які пояснили, чому одні країни багаті, а інші ні: всі лауреати-2024
Премію Банку Швеції з економічних наук пам'яті Альфреда Нобеля за 2024 рік отримали вчені Дарон Аджемоглу, Саймон Джонсон та Джеймс Робінсон за дослідження того, як формуються інститути та як вони впливають на добробут. Про це йдеться у повідомленні Нобелівського фонду.
Зазначається, що цьогорічні лауреати представили нові ідеї про те, чому існують такі величезні відмінності в добробуті між країнами. Одним із важливих пояснень є стійкі відмінності у громадських інститутах.
Розглядаючи різні політичні та економічні системи, запроваджені європейськими колонізаторами, Аджемоглу, Джонсон та Робінсон змогли продемонструвати зв'язок між інститутами та добробутом. Вони також розробили теоретичні інструменти, які можуть пояснити, чому зберігаються відмінності в інститутах і як можуть змінюватися інститути.
Хто отримав Нобелівську премію-2024
У попередні ж дні жовтня було присуджено Нобелівські премії в інших областях. Зокрема, премію з фізики здобули Джон Хопфілд за винахід асоціативної нейронної мережі та Джеффрі Хінтон, який на її основі створив свою мережу, яка може навчитися розпізнавати характерні елементи у заданому типі даних. Надалі ці розробки допомогли створити сучасні системи штучного інтелекту.
Премію з хімії отримали Девід Бейкер, а також Деміс Хассабіс та Джон Джампер. Перший ще в 2003 році зміг створити новий білок і з того часу керує дослідницькою групою, що проектує білки, включаючи ті, що можна використовувати як ліки, вакцини, наноматеріали, мініатюрні датчики тощо.
У свою чергу, Хассабіс і Джампер, які є директором та старшим науковим співробітником лабораторії Google DeepMind, у 2020 році створили модель штучного інтелекту AlphaFold2, яка передбачає просторову структуру білків.
Нобелівську з медицини та фізіології цього року присуджено Віктору Ембросу та Гері Рувкуну, які відкрили мікроРНК – клас молекул РНК, які відіграють вирішальну роль у регуляції генів.
Премію з літератури отримала корейська письменниця Хан Ган "за насичену поетичну прозу, яка протистоїть історичним травмам та розкриває крихкість людського життя".
У свою чергу, премія миру дісталася японській громадській організації "Ніхон хіданкьо", створеній у 1956 році хібакуся — людьми, які вижили при ядерних бомбардуваннях Хіросіми та Нагасакі.
Вона займається просуванням соціальних та економічних прав хібакуся, включаючи тих, хто живе нині поза Японією, а також веде просвітницьку роботу щодо катастрофічних гуманітарних наслідків застосування ядерної зброї.
Не зовсім Нобелівська премія
Зазначимо, що на відміну від інших премій, що видаються Нобелівським фондом з 1901 року за видатні досягнення в інших галузях (фізиці, хімії, фізіології чи медицині, літературі та сприянні встановленню миру), премія з економіки була заснована лише у 1969 році з ініціативи Банку Швеції.
Присуджується вона Шведською королівською академією наук та офіційно Нобелівською премією не називається, хоча відома під такою назвою неформально. Вручається премія (так само, як решта п'ять) щорічно 10 грудня. Церемонія нагородження п'ятьма преміями відбувається у столиці Швеції Стокгольмі, а премією миру – у столиці Норвегії Осло за участі королів цих країн.
Окрім відповідних медалей, лауреати отримують грошову винагороду: у 2023 та 2024 роках вона становить 11 мільйонів шведських крон (близько 44 мільйонів гривень) за кожну премію, яка може бути розділена, якщо лауреатів більше одного.