НБУ курс:

USD

41,37

--0,05

EUR

44,61

--0,22

Готівковий курс:

USD

41,30

41,20

EUR

45,05

44,80

Файли Cookie

Я дозволяю DELO.UA використовувати файли cookie.

Політика конфіденційності

В Україні стало менше платників ПДВ, а кількість блокувань податкових накладних зросла

В Україні стало менше платників ПДВ, а кількість блокувань податкових накладних зросла
Ілюстрація: freepik

Станом на 1 жовтня 2024 року в Україні зареєстровано 247 тисяч платників ПДВ, серед яких 90% — юридичні особи, 10% — фізичні особи. З початку року кількість платників зменшилася на 3,6 тисячі.

Як забезпечити розвиток і стійкість компаній: досвід TERWIN, NOVUS, Arcelor Mittal, СК ІНГО та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.
11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтесь, як бізнесу адаптуватися до нових регуляторних вимог, реагувати на зміни та залучати інвестиції у нинішніх умовах. Реальні кейси від лідерів українського бізнесу.
Забронювати участь

Про це написала член Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна.

За даними Державної податкової служби, на які посилається Южаніна, у вересні 64% платників податку на додану вартість (157 тисяч) подавали податкові накладні та розрахунки коригування (ПН/РК) на реєстрацію в Єдиному реєстрі ПН. Це на 2% більше, ніж у серпні. Також зросла загальна сума ПДВ, зазначена в документах, на 7%.

Кількість платників, які зіткнулися з блокуванням податкових накладних, зросла на 1% порівняно з попереднім місяцем, однак кількість самих ПН/РК та обсяг заблокованого ПДВ зменшилися на 3% та 9% відповідно. У вересні 17,3 тисячі платників подали копії документів для розблокування понад 117 тисяч ПН/РК на суму 3,5 млрд грн, що на 9% менше за кількістю документів, проте на 3% більше за сумою.

Ризикові платники ПДВ

За словами Южаніної, станом на жовтень кількість платників, що належать до категорії ризикових, становить 32,6 тисячі, або 21% від загальної кількості тих, хто реєстрував ПН/РК. У вересні кількість ризикових платників збільшилась на 591, що підтверджує загальну тенденцію, яка зберігається з минулого року.

Вона наголосила, що ця динаміка зумовлена практикою регіональних комісій, які частіше приймають рішення на користь відповідності платників критеріям ризиковості.

Протягом вересня за результатами адміноскаржень з категорії ризикових було виключено лише 15 платників. У судовому порядку вдалося зареєструвати 1 153 ПН/РК на суму 77 млн грн від 399 платників. Загалом у 2024 році через судові рішення було зареєстровано 20,9 тисяч ПН/РК на суму майже 2 млрд грн.

Впродовж року ДПС щомісяця блокувала в середньому ПН/РК у 23,4 тисяч платників, що становить 15% від усіх, хто подавав такі документи. Проте завдяки розгляду документів комісіями платники змогли розблокувати 1,3 млн ПН/РК на суму 27 млрд грн, що становить 68% від усієї заблокованої суми.

Додамо, з настанням 2025 року простору для маневру у ДПС стане ще більше і під перевірки потраплять нові категорії бізнесу. У спецпроєкті Delo.ua “Економічна відповідальність: топ платники податків 2024” розповідається про те, чого бізнесу чекати від податківців та які компанії будуть проінспектовані у першу чергу.