НБУ курс:

USD

41,93

-0,00

EUR

43,58

-0,00

Готівковий курс:

USD

42,34

42,25

EUR

44,40

44,15

Подоляк зробив заяву про припинення транзиту російської нафти через "Дружбу" з 2025 року, а згодом спростував її

Михайло Подоляк. Фото: пресслужба президента
Михайло Подоляк. Фото: пресслужба президента

Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк спростував свою попередню заяву про припинення постачання російської нафти через нафтопровід "Дружба" з 1 січня 2025 року. Як повідомляє сайт "МИ-Україна", Подоляк підтвердив, що Україна виконуватиме контрактні зобов’язання і продовжить транспортування до 2029 року.

"Ми підтримуємо Єврокомісію у прагненні диверсифікувати постачання нафти для деяких країн регіону, щоб зменшити або повністю прибрати присутність російської нафти. При цьому Україна виконувала та виконуватиме свої контрактні зобов'язання у повному обсязі до передбаченої дати завершення дії таких контрактів. Бо це стосується наших двосторонніх відносин із європейськими країнами", - повідомив радник голови Офісу президента.

Додамо, що раніше Михайло Подоляк  в інтерв'ю Новини.Live повідомляв, що з 1 січня 2025 року Україна зупинить транзит російської нафти через трубопровід "Дружба". 

"З 1 січня 2025 року припиняє роботу і нафтопровід "Дружба". Тому що деякі країни отримували російську нафту через цей нафтопровід. Це перш за все Словаччина, Чехія та улюблена нами Угорщина. Але була резолюція Євросоюзу, що вони мають знайти можливості диверсифікувати постачання нафти і припинити транзит через Україну російської нафти", – казав Подоляк. 

Щодо газу, він повідомив, що контракт передбачає завершення транзиту також 1 січня 2025 року. Проте, якщо Європі знадобиться казахський чи азербайджанський газ, Україна готова його транспортувати.

"Лукойл" (не) припинив постачання нафти до Угорщини

Як повідомлялося, з 18 липня 2024 року, через посилення санкцій з боку України, російська нафтова компанія "Лукойл" припинила постачання нафти до Угорщини. Санкції, введені у червні, фактично заборонили "Лукойлу" використовувати територію України для транзиту нафти.

"Лукойл" є одним з ключових постачальників нафти до Угорщини через південну ділянку нафтопроводу "Дружба". Наразі російська нафта забезпечує дві третини потреб Угорщини, але MOL планує повністю відмовитися від неї до 2025 року.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто висловив припущення, що ініціатива зупинки транзиту нафти російської компанії "Лукойл" через територію України могла бути ініційована Єврокомісією, а не українським урядом. Він вважає, що це могло бути спробою "шантажувати дві країни, які підтримують мир і відмовляються від постачання зброї".

А прем'єр-міністр Словаччини Фіцо заявив, що якщо транзит російської нафти через Україну не буде відновлено найближчим часом, словацька компанія Slovnaft припинить постачання дизельного пального в Україну, яке покриває 10% українського споживання.

Однак у липні У липні 2024 року транзит російської нафти через українську частину нафтопроводу "Дружба" до ЄС зріс удвічі, досягнувши 1,09 млн тонн, незважаючи на заяви Угорщини та Словаччини про припинення постачань від "Лукойлу".