НБУ курс:

USD

41,22

-0,00

EUR

44,85

-0,00

Готівковий курс:

USD

41,59

41,54

EUR

45,25

45,10

"Укренерго" придбало 500 МВт швидких резервів на 5 років

електроенергія
Фото: Freepik

НЕК "Укренерго" провела другий спецаукціон на придбання автоматичних резервів відновлення частоти (аРВЧ) строком на 5 років. Переможці аукціону матимуть фіксований у євро контракт з відтермінуванням початку надання послуги на один рік. Інвестори матимуть час до жовтня 2025 року, щоб побудувати нову електроустановку та пройти сертифікацію обладнання.

Про це повідомила пресслужба НЕК "Укренерго".

35 компаній стали переможцями

Зазначається, що під час аукціону учасники продемонстрували високий рівень конкуренції.

Попередньо, всі учасники аукціону – 35 компаній, які зробили 807 пропозицій – є переможцями.

З пропозицій, які перемогли, 41 одиниця генеруючого обладнання. Близько 90% учасників аукціону – нові для енергетичного ринку компанії.

Повідомляється, що на аукціоні "Укренерго" купувало 2 види послуг з надання аРВЧ:

  • 579 МВт – послуга завантаження, тобто здатність електроустановок підтримувати енергосистему шляхом збільшення видачі електричної енергії в мережу;
  • 421 МВт – симетричний резерв, тобто здатність електроустановок розвантажуватись та завантажуватись, в залежності від потреби енергосистеми України.

Які ціни пропозицій

Як повідомляють в "Укренерго", за попередніми результатами, в середньому було придбано 240 МВт резервів на послугу завантаження в кожній годині, що складає більше 41% від виставленої на аукціон потреби.

Також закуплено в кожній годині, в середньому, близько 260 МВт послуг із завантаження та розвантаження (симетричний резерв) – 62% від потреби.

В середньому, ціни пропозицій завантаження коливалися в діапазоні від 484 до 971,15 грн за мегават, а на симетричний резерв – від 1049,40 до 1330,13 грн за мегават, тоді як гранична ціна на послуги з придбання резервів складає 1339,82 грн за мегават.

Також в "Укренерго" наводять цифри для порівняння: пропозиція на добових аукціонах з придбання послуг з надання аРВЧ складає 20% на послуги аРВЧ на завантаження та 38,4% від потреби в симетричному діапазоні. В аукціонах беруть участь 3 компанії, а ціна майже дорівнює граничній на ринку доппослуг – 1339,82 за мегават симетричного продукту і 973,39 за мегават продукту на завантаження.

"Переможці аукціону з надання послуг аРВЧ матимуть фіксований у євро контракт з НЕК "Укренерго" на 5 років, з відтермінуванням початку надання послуги на один рік. Тобто, інвестори матимуть час до жовтня 2025 року, щоб побудувати нову електроустановку та пройти сертифікацію обладнання. Тож, уже через рік в українській енергосистемі з’являться нові балансуючі потужності", - підкреслюють в "Укренерго"..

Як пояснюють в компанії, допоміжні послуги з надання автоматичного резерву відновлення частоти – це послуги з готовності генеруючого обладнання постійно реагувати на зміну міждержавних перетоків між енергосистемами України та сусідніх держав. Цей резерв надається автоматично, а час повної активації не перевищує 15 хвилин. Такий вид резерву необхідний для стабільної збалансованої роботи української енергосистеми.

Нагадаємо, 15 серпня "Укренерго" придбало на спецаукціоні 99 МВт резерву підтримки частоти на 5 років. Ці резерви дозволяють забезпечити стабільну синхронну роботу європейської та української енергосистем.

"Укренерго" викупатиме електроенергію у бізнесу, який побудує децентралізовану генерацію

"Укренерго" планує викупати електрику у приватного бізнесу, який побудує децентралізовану генерацію, зокрема і газові електростанції. Йдеться про довгострокові контракти, які укладатимуть після аукціону.

"Ми як "Укренерго" будемо на 5 років купувати в нових електростанцій послуги збалансування, по суті, енергосистеми. Ми укладатимемо контракт з іще не побудованими електростанціями на 5 років вперед. Ми будемо зобов'язуватись по визначеній на аукціонній ціні викуповувати у них послугу збалансування", — заявив голова правління НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький.

Він повідомив, що цей контракт можна буде принести в банк та отримати під нього кредитування.

"Таким чином приватний бізнес зможе прорахувати свої фінансові інвестиційні моделі на 5 років вперед", - додав глава "Укренерго".