- Категорія
- Енергетика
- Дата публікації
- Змінити мову
- Читать на русском
В українську ГТС вперше запустили вітчизняний біометан
Група компаній Vitagro успішно забезпечила надходження виробленого на її заводі біометану до газотранспортної системи України. Як ідеться у її повідомленні, колектив ТОВ "Вітагро Енерджі" спільно із спеціалістами Хмельницької філії "Газорозподільних мереж України" отримали перший для всієї української енергетичної галузі подібний досвід .
Протягом перших днів роботи завод працюватиме на 60-70% від запланованої потужності. Надалі спеціалісти компанії будуть поступово збільшувати об’єми виробництва та закачування.
Наразі добовий об’єм газу, що потрапляє до газорозподільної мережі, становить близько 6 тисяч кубометрів. На повну потужність завод може вийти вже до кінця жовтня.
Паралельно у групі Vitagro працюють над тим, щоб налагодити експорт біометану. Зазначається, що компанія вже має всі необхідні дозвільні документи і як тільки накопить у газосховищах достатні об’єми, одразу зможе починати продавати біометан іноземним покупцям.
Підписуйтеся на YouTube-канал delo.uaЗа словами керівника департаменту відновлюваних джерел енергії групи Vitagro Володимира Івахіва, якщо процедура працюватиме коректно, то про перший досвід експорту українського біометану за кордон можна буде говорити вже у листопаді.
"Також ми розраховуємо, що це стане значним кроком до гармонізації вітчизняного та європейського ринку біометану по аналогії з ринком електричної енергії. Зараз ми проходимо перші кроки – крім налаштування роботи самого заводу, активна робота ведеться з операторами ГТС, ГРМ, "Укртрансгазом", постачальником технології щодо відпрацювання всіх процедур взаємодії між компаніями", - додав він.
Біометановий завод Vitagro розпочала будувати в 2022 році, вже після повномасштабного вторгнення в Україну, а перший пуск біометану в рамках пуско-налагоджувальних робіт відбувся зимою 2024 року. Півроку завод вимушено простоював через те, що не було врегульовано порядок митного оформлення експорту біометану.
Загальний обсяг інвестицій у біометановий завод склав 6 мільйонів євро. Група інвестувала в нього власні кошти, а повернути інвестиції планували за п'ять років повноцінної роботи.
Втім, за словами директора з розвитку та інвестицій групи Vitagro Сергія Савчука, зараз строки дещо зміщуються через зазначену затримку з державним регулюванням експорту біометану.
Для виробництва палива Vitagro буде використовувати як власну, так і покупну сировину. Перш за все це будуть відходи тваринництва та рослинництва. Крім біометану, на заводі підприємства будуть отримувати твердий і рідкий дигестат, що використовуватиметься компанією в якості органічних добрив.
Нагадаємо, ще в кінці березня Верховна Рада прийняла закон, який розблоковує експорт біометану. Однак лиш у вересні Міністерство фінансів своїм наказом остаточно врегулювало всі процедури митного оформлення біометану, що фактично дозволяє виробникам почати його експорт.