- Категорія
- Фінанси
- Дата публікації
- Змінити мову
- Читать на русском
Переказ коштів з-за кордону: що пропонують платіжні системи та що треба знати про обмеження
Обсяг переказів з-за кордону до України у 2023 році скоротився на 9%. Найчастіше кошти надходили з Італії, США та Ізраїлю. А найпопулярнішими платіжними системами стали Western Union та MoneyGram.
За даними НБУ у 2023 році в Україну з усього світу було перераховано 11,5 млрд доларів. Йдеться як про оплату праці, так і приватні трансфери. 7,6 млрд доларів, які були перераховані – це оплата праці, а 3,8 млрд – приватні грошові перекази.
Найбільше коштів в Україну переказали з-за кордону у грудні та березні – 1,04 та 1,07 млрд відповідно. А найменше переказів прийшлось на жовтень та липень – 908 та 934 млн відповідно.
У 2022 році обсяг грошових переказів був на 9% або на 1,2 млрд дол. більше, ніж за 2023 рік. Сума переказів у 2021 році була ще більшою і складала 14 млрд доларів.
Нагадаємо, що за прогнозами обсяг приватних грошових переказів до України у 2023 році мав складати 15,9 млрд доларів, а у 2024 році – 15 млрд дол.
Які платіжні системи найчастіше використовують для міжнародних переказів
Станом на 1 липня 2023 року в Україні працювало 35 систем переказу коштів з яких:
- 26 платіжних систем створених резидентами;
- 9 платіжних систем створених нерезидентами.
З використанням систем переказу коштів провели 5,72 млн переказів на суму 1,3 млрд доларів. Середня сума одного транскордонного переказу в Україну становила 228 доларів
Платіжні системи-лідери за сумою переказів в Україну:
- Western Union (платіжна організація – резидент США) – 48,63% усіх переказів;
- MoneyGram (платіжна організація – резидент США) – 21,6 % усіх переказів;
- PrivatMoney (платіжна організація – АТ КБ "ПриватБанк") – 13,46% усіх переказів;
- RIA (платіжна організація – резидент США) – 12,35% усіх переказів;
- INTELEXPRESS (платіжна організація – резидент Грузія) – 3,04% усіх переказів.
На інші платіжні системи припало лише 0,93% від усіх переказів.
У 2022 році список платіжних систем-лідерів виглядав аналогічно. У 2021 році у списку взагалі не було PrivatMoney, а більша частка переказів в Україну здійснювалася за допомогою Western Union – 58%.
На початку повномасштабного вторгнення, ряд платіжних систем скасували плату за перекази в України – Western Union, MoneyGram, Ria Money Transfer, INTELEXPRESS та TransferGo. Втім, зараз майже всі з них повернули плату за такі перекази. Система TransferGo пропонує перші два перекази зробити безкоштовно, а далі – з невеликою комісією.
Що стосується країн, звідки найчастіше надходили кошти до України через платіжні системи, лідери цього списку виглядають наступним чином:
- Італія – 20,85% переказів;
- США – 17,74%;
- Ізраїль – 15,59%;
- Німеччини – 8,61%;
- Ірландія – 5,2%.
Які обмеження на переказ коштів діють в Україні
На час дії воєнного стану здійснення переказів з України за кордон обмежено. Але українці продовжують активно отримувати перекази з інших країн.
У квітні 2022 року НБУ дозволив українцям робити Р2Р-перекази з гривневих платіжних карток на картки закордонних банків у рамках певного ліміту (до 100 тис. грн у місяць).
З 5 жовтня 2022 року такі операції знову заборонили. Втім, є кілька винятків. НБУ дозволив перекази за кордон у наступних випадках:
- оплати навчання;
- оплати лікування та транспортування хворих;
- покриття витрат на повернення тіла померлого за кордоном;
- сплати аліментів.