- Категорія
- Фінанси
- Дата публікації
- Змінити мову
- Читать на русском
Рада ухвалила закон про особливості приватизації держбанків
Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11474 про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків, в цілому. За відповідне рішення проголосували 260 депутатів. Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.
У пояснювальній записці до законопроєкту, автором якого є голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, зазначено, що документ розроблений на основі рекомендацій експертів МВФ та Світового банку.
Метою законопроєкту є встановлення чіткої процедури продажу акцій державних банків на конкурентних умовах із залученням радника.
Пропонується поширити чинний закон про продаж акцій банків, у капіталізацію яких держава взяла участь, на всі банки державного сектору.
Також виключається можливість участі в конкурсі юридичних осіб з країни-агресора, юридичних осіб, підконтрольних державі-агресору або її громадянам, а також осіб, які перебувають під санкціями іноземних держав (крім країни-агресора).
Законопроєкт передбачає уникнення надмірної формалізації рішень, пов’язаних з продажем акцій, оновлення термінології, надання комісії з продажу необхідних інструментів для організації процесу, встановлення вимог до радника, визначення його повноважень і обов'язків, а також затвердження переліку обов’язкових умов договору купівлі-продажу.
Окрім цього, пропонується розширити коло потенційних інвесторів, дозволивши державі розглядати продаж будь-якої частки у банку, а не лише 100%. Також передбачається залучення міжнародних донорів до процесу вибору радників та проведення продажу. Оновлюються правила визначення ціни та проведення аукціонів згідно з рекомендаціями Світового банку.
Документ враховує можливість участі лише одного інвестора в аукціоні та передбачає запобігання негативному впливу з боку колишніх власників чи міноритарних акціонерів на процедуру продажу. Це питання є особливо актуальним для Сенс Банку та Укргазбанку, у якому держава володіє 94,94% акцій.
Зазначимо, що 29 серпня очолюваний Гетманцевим комітет рекомендував прийняти за основу цей законопроєкт, однак доопрацювати в подальшому його положення зі скороченням строку підготовки вдвічі.
Нагадаємо також, що минулого року в Україні було застосовано нову процедуру взяття державою банку під свій контроль, яка була застосована до колишнього Альфа-Банку Україна, перейменованого на Сенс Банк.
Для цього ще в жовтні 2022 року Рада прийняла закон про особливості виведення з ринку системно важливого банку у випадку його неплатоспроможності в умовах воєнного стану, який передбачає купівлю такого банку державою за символічну 1 гривню.
Джерело фото: ua.depositphotos.com