- Категорія
- Новини
- Дата публікації
- Змінити мову
- Читать на русском
НБУ пропонує оновлення нормативних актів щодо готівкового обігу

Національний банк розпочав публічне обговорення змін до низки нормативно-правових актів, що регулюють готівковий обіг. Мета ініціативи — узгодити положення з вимогами закону про запобігання відмиванню коштів, фінансуванню тероризму та поширенню зброї масового знищення.
Пропонуємо вам 100 найкращих роботодавців України, 35 найсильніших HRD країни, топ компаній з найбільшими інвестиціями в освіту, кейси українських і міжнародних компаній у побудові сильного бренду роботодавця під час війни та аналітичний погляд на тренди і процеси на ринку праці …
Як пише Delo.ua, про це інформує пресслужба НБУ.
Зміни до правил готівкових розрахунків
Зокрема, планується внести зміни до Інструкції щодо організації касової роботи банками та здійснення платіжних операцій надавачами платіжних послуг в Україні. Вони стосуватимуться таких аспектів:
- порядку здавання та отримання банками готівки у національній валюті через Національний банк;
- процедур оброблення банкнот і монет національної валюти;
- механізму передачі та приймання банкнот у касетах між Національним банком і банківськими установами (включно з філіями та відділеннями);
- підвищення ліміту оплати послуг мобільного зв’язку готівкою через ПТКС: з 200 до 500 гривень на один номер або особовий рахунок оператора мобільного зв’язку протягом календарного місяця.
Також зміни передбачені до Правил визначення платіжних ознак та обміну банкнот, розмінних і обігових монет національної валюти України. Зокрема, планується:
- уточнити окремі вимоги щодо приймання зношених банкнот і монет для обміну на придатні до обігу виключно через банки України — у випадках, коли операція підпадає під визначення порогової згідно із законом про запобігання;
- переглянути класифікацію: вилучити категорію "значно зношені банкноти" з переліку непридатних до обігу та віднести їх до категорії зношених;
- скасувати норму щодо обов’язкового надсилання зразків нових банкнот іноземним центральним банкам у разі їх введення в обіг.
Зауваження та пропозиції до проєкту постанови приймаються згідно з формою надання зауважень та пропозицій до 6 липня 2025 року включно.
Нагадаємо, НБУ оновив систему контролю за діяльністю банків у сфері готівкового обігу. Змінами уточнено порядок планових і позапланових перевірок, посилено вимоги до організації касової роботи, інкасації коштів, захисту приміщень, а також розширено повноваження НБУ щодо адміністративного впливу на банки у разі виявлення порушень.