НБУ курс:

USD

41,47

--0,09

EUR

47,17

--0,12

Готівковий курс:

USD

41,55

41,47

EUR

47,50

47,30

Файли Cookie

Я дозволяю DELO.UA використовувати файли cookie.

Політика конфіденційності

Яким може стати Житній ринок: Inzhur представив варіант проєкту з 10% річного прибутку

Житній ринок
Ілюстрація: проєкт відновлення ринку від Inzhur

Інвестиційна компанія Inzhur провела дві зустрічі з киянами і представила оновлений власний архітектурний проєкт Житнього та представила механізм юридичного захисту ринку.

Побудований ще з 1980 році, Житній ринок на київському Подолі багато років був у киян найпопулярнішим місцем для покупок. 

Сьогоднішній статус Житнього ринку, який перебуває в комунальній власності, невизначений. Рішенням суду він заборонений в експлуатацію.

Якщо до 2020 року ринок показував хоча б незначну, у кілька сот тисяч гривень, але прибутковість, останні п’ять років він генерує лише збитки. Наразі ТОВ «Танджерін»  тут орендує другий поверх ринку з лютого 2022 року й не сплачує кошти за оренду. Місцева влада планувала у березні 2024 року Житній ринок  здати в оренду на 15 років. Після розголосу в медіа цей аукціон скасували. 

Інвесткомпанія Inzhur розробила власний проєкт розвитку ринку і подає в КМДА офіційну заяву про включення будівлі до переліку об’єктів приватизації, повідомили в пресслужбі компанії.

Ще раніше компанія створила фонд «Inzhur Житній», щоби викупити ринок у міста й перетворили його «перетворити його на центр тяжіння». Понад 2 тисячі людей уже зробили свої внески в цей фонд, уточнив засновник і CEO Inzhur Андрій Журжій.

23 квітня на відкритій зустрічі для киян Inzhur презентував вдосконалений проєкт відновлення Житнього ринку: оновлений архітектурний проєкт ринку, куди внесли пропозиції киян, та проєкт майбутнього юридичного договору між містом і власником. 

Наразі створення проєкту юридичного договору є виключно ініціативою Inzhur. Щоб місто в процесі приватизації підтримало такий підхід до регулювання дій власника Житнього, Inzhur зареєстрував петицію за збереження архітектурної спадщини Житнього ринку та чесні правила його приватизації. 

В коментарі Delo.ua Андрій Журжій зазначив, що попередні розрахунки говорять про те, що після реновації на об'єкті можна буде заробляти в середньому 10% річних для  інвесторів. Проте фінальної фінансової моделі наразі немає. "Сьогодні йдеться про те, чи може громада об’єднатись, і викупити ринок, чи навпаки - місто втратить Житній", - наголосив Журжій. 

Ілюстрація: проєкт Житнього ринку від Inzhur 

Житній ринок: які зміни пропонують у проєкті відновлення 

На першому публічному обговоренні в лютому Inzhur презентував візуальну концепцію оновлення Житнього ринку. Згідно з цим проєктом, Житній перетвориться на сучасний фермерський ринок з центром гастрономії, зберігаючи свою архітектуру й автентичність. Так оновлений ринок привабить бізнес і відвідувачів. 

До розробки концепції долучилися консалтингове агентство Colliers та архітектурно-інжинірингове бюро AVR Development.

В архітектурному преєкті після зустрічіз киянами з'явились зміни: 

  • З архітектурного проєкту прибрали паркінг під вуличним фермерским ринком і ліфт. Таким чином автори залишили природній ландшафт без змін.  
  • представили візуалізацію торговельної зони з відкритими прилавками та критими лавками для постійних продавців по периметру другого поверху.
  • В деталях відтворили панно, стелу поруч з ринком та пелюстки на фасаді будівлі, які обов'язково будуть збережені – це буде частиною зобов'язань потенційного власника, які він має виконувати.

Згідно проєкту, у випадку приватизації ринку, проєктування та реновація об'єкту затягне два роки. Орієнтовна загальна вартість робіт з відновлення — 500-700 мільйонів гривень. При плановій відвідуваності ринку в 5—10 тисяч людей щодня дохід інвесторів може становити 10% на рік.

За оцінкою Журжія, приблизна оцінка початкової вартості ринку у випадку продажу на аукціоні: $300—400 за метр квадратний. У випадку інвестиційного конкурсу ціна може бути й 1 грн, але з вимогою вкласти значну суму і виконати відповідні роботи.

Inzhur – перша українська RЕІТ-компанія, яка об'єднала більше 16 500 людей для спільного інвестування у велику прибуткову нерухомість країни. Під управлінням Inzhur знаходиться понад 2,8 млрд грн активів, а сума доходу всіх співвласників фондів вже сягнула 764 млн грн.

Будівлю Житнього ринку, споруджену у стилі конструктивізму, відкрили в 1980 році й з того часу капітально не ремонтували. Покрівля споруди перебуває в аварійному стані, також ремонту потребують інженерні мережі. У 2022 році суд заборонив експлуатацію приміщень через порушення пожежної безпеки. КП «Житній ринок» намагалося оскаржити рішення, але безрезультатно.