Рада продовжила дію воєнного стану та загальної мобілізації

Рада продовжила дію воєнного стану та загальної мобілізації
Фото: Генштаб ЗСУ

6 лютого Верховна Рада на своєму засіданні продовжила дію воєнного стану та загальної мобілізації на 90 днів до 13 травня 2024 року.

Про це повідомив народний депутат Ярослав Желєзняк.

За його словами, парламент підтримав відповідні законопроєкти №10456 та №10457. про Укази про продовження дії воєнного стану та загальної мобілізації, які раніше вніс до Верховної Ради президент України Володимир Зеленський.

За законопроєкт №10456 про продовження дії воєнного стану проголосували 335 нардепів.

За продовження мобілізації проголосували  323 народних обранця.

Зауважимо, це  вже десяте продовження воєнного стану з початку повномасштабного вторгнення Росії в України у лютому 2022 року. 

Зокрема, Верховна рада голосувала за продовження багато разів, а саме:

Воєнний стан — що потрібно знати

Під час дії особливого режиму в країні можуть обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства. Зокрема, під час дії комендантської години в населених пунктах заборонено пересуватися без спеціальних документів. Крім того, військовозобовʼязаним чоловікам віком від 18 до 60 років заборонено залишати межі України.

У громадян та бізнесу можуть конфіскувати речі на потреби армії. Наприклад, в Україні вже проводили націоналізацію низки компаній, мотивуючи це необхідністю забезпечувати потреби армії. Так було з ПАТ "Укрнафта" та ПАТ "Укртатнафта". Крім того, практикували передачу на фронт автомобілів, які конфіскували на митниці

Під час воєнного стану влада може вдаватися й до інших обмежень та запроваджувати:

  • заборону на масові заходи та страйки;
  • перевірку документів у громадян;
  • заборону на поширення інформації, яка може "дестабілізувати обстановку";
  • особливе регулювання зв'язку та інтернету;
  • евакуацію людей з місць, небезпечних для проживання.

Водночас, навіть під час дії воєнного стану заборонено обмежувати права та свободи людини і громадянина, передбачені ч. 2 ст. 64 Конституції України.

Мобілізація в Україні

Після вручення повістки необхідно обов'язково прийти до ТЦК для вивірення даних. Водночас місце вручення повісток ніяк не регламентоване українським законодавством. У квітні 2022 року ТЦК отримали повноваження надсилати повістки військовозобов'язаним незалежно від того, де вони перебувають на військовому обліку.