НБУ курс:

USD

41,25

--0,08

EUR

43,56

--0,13

Готівковий курс:

USD

41,65

41,58

EUR

44,12

43,95

Туреччина подала заявку на вступ до БРІКС – Bloomberg

Туреччина, Стамбул
Фото: ua.depositphotos.com

Туреччина офіційно подала заявку на приєднання до БРІКС - союзу низки країн з ринковою економікою, що формується. Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на свої анонімні джерела.

Відкрийте нові горизонти для вашого бізнесу: стратегії зростання від ПриватБанку, Atmosfera, ALVIVA GROUP, Bunny Academy та понад 90 лідерів галузі.
12 грудня на GET Business Festival дізнайтесь, як оптимізувати комунікації, впроваджувати ІТ-рішення та залучати інвестиції для зростання бізнесу.
Забронювати участь

За їхніми словами, адміністрація президента Реджепа Таїпа Ердогана вважає, що геополітичний центр тяжіння зміщується від розвинених економік, і останні дипломатичні зусилля країни відображають її прагнення розвивати зв'язки з усіма сторонами багатополярного світу, продовжуючи при цьому виконувати свої зобов'язання як ключового члена НАТО.

Стверджується, що Туреччина подала заявку на вступ до БРІКС ще кілька місяців тому на тлі розчарування через відсутність прогресу в її багаторічній спробі вступити до Європейського союзу.

Також цей крок, за словами джерел агентства, частково є результатом розбіжностей з іншими членами НАТО через те, що Туреччина підтримувала тісні зв'язки з Росією після її вторгнення в Україну в 2022 році. Водночас Міністерство закордонних справ та адміністрація президента Туреччини від коментарів з цього питання відмовилися.

Навіщо Туреччині БРІКС

Як зазначає Bloomberg, БРІКС позиціонує себе як альтернативу тим, що його члени вважають західними інституціями, такими як Світовий банк та Міжнародний валютний фонд. Нові члени можуть потенційно отримати доступ до фінансування через його банк розвитку, а також розширити свої політичні та торговельні відносини.

У свою чергу, правляча в Туреччині Партія справедливості і розвитку давно звинувачує західні країни в тому, що вони заважають Туреччині прагнути до створення самодостатньої оборонної промисловості і в цілому до сильної економіки.

Туреччина вважає, що вступ до БРІКС може допомогти країні покращити економічну співпрацю з Росією та Китаєм та стати торговим каналом між ЄС та Азією. Зокрема, за словами джерел агентства, вона хоче стати хабом для експорту газу із Росії та країн Центральної Азії.

Адміністрація Ердогана також намагається залучити інвестиції від китайських виробників електромобілів, які потенційно можуть скористатися митним союзом Туреччини з ЄС для розширення доступу на ринок.

З ЄС Туреччина веде переговори про вступ ще з 2005 року, проте зіткнулася з низкою перешкод, включаючи те, що сам ЄС описує як недостатню демократичність цієї країни. Втім, від переговорів Туреччина не відмовляється і навіть докладає паралельних зусиль щодо їх пожвавлення, називаючи вступ до союзу своєю стратегічною метою.

Хто входить у БРІКС

Нагадаємо, що союз БРІКС, названий за першими літерами назв країн, що утворили його спочатку (Бразилія, Росія, Індія, Китай і Південна Африка), на початку нинішнього року вперше розширив свій склад: до нього вступили Іран, Об'єднані Арабські Емірати, Ефіопія та Єгипет.

Крім того, в організацію запрошена, хоча поки що не вступила, Саудівська Аравія. Розширення БРІКС значною мірою пов'язують із впливом Китаю, який намагається таким чином посилити свій глобальний вплив, залучаючи країни, які традиційно є союзниками США.

Зазначається, що подальше розширення групи може бути обговорено на саміті у Казані (Росія), який відбудеться з 22 по 24 жовтня. Відомо, що серед бажаючих приєднатися є також Малайзія, Таїланд, а також Азербайджан, який є близьким союзником Туреччини та першою країною колишнього СРСР, крім самої РФ.

Так, про намір вступити до БРІКС Азербайджан оголосив ще 3 липня під час саміту Шанхайської організації співробітництва в Астані. Про офіційну подачу заявки на вступ стало відомо 20 серпня. Сталося це після візиту керівника РФ Володимира Путіна до Азербайджану 18-19 серпня.

Джерело фото: ua.depositphotos.com