НБУ курс:

USD

41,32

--0,07

EUR

47,03

+0,11

Готівковий курс:

USD

40,93

40,81

EUR

46,70

46,45

Файли Cookie

Я дозволяю DELO.UA використовувати файли cookie.

Політика конфіденційності

Десятки тисяч українських біженців в Італії можуть опинитись в нелегальному статусі через місцеву бюрократію

італія, документи, біженці
Документи на в'їзд до Італії. Фото: freepik

Переважна більшість із понад 160 тис. українських біженців в Італії можуть мати суттєві складнощі в перетині кордону,  укладанні нових трудових угод чи отриманні медичної допомоги, повідомляє місцева італійська преса, числені форуми та групи українців в Італії. Вся проблема — в бюрократичних затримках необхідних дозволів. 

Всі українські біженці в Італії повинні отримувати дозвіл на проживання для тимчасового захисту — Permesso per protezione temporanea (зазвичай його називають просто "пермессо"). На вищому рівні все виглядає нормально. В грудні минулого, 2024 року, італійський уряд указом 202/2024 продовжив дію тимчасового захисту для українців до 4 березня 2026 року. Але на низовому — навпаки. Крім загального дозволу уряду, кожен біженець має ще отримати посвідки на проживання в  місцевих відділах поліції — квестурах (іт. — Questura). 

Але механізм видачі цих нових посвідок певний час не був доведений до компетентних органів, які їх видають.  

В грудні 2024 року в Італії знаходилось 162,3 тис. біженців з України. Це майже на 2 тисячі менше, ніж в листопаді 2024-го. Дані за 2025 рік досі недоступні, оскільки на практиці досі не реалізовано грудневий указ, і не відома точна кількість осіб, які перебувають під тимчасовим захистом країни. Загалом українці становлять 6,3% всіх громадян Італії, які не є членами ЄС. Наші співвітчизники є четвертою за кількістю діаспорою в країні.  

Ось як про цю проблему повідомляє впливова італійська газета Corriere della Sera:

“(Ця ситуація — ред.) — бюрократичний глухий кут, який створює труднощі для тих, хто потребує доступу до медичної допомоги чи нових трудових контрактів. І не тільки це. Українці, які перебувають на території Італії, не можуть повернутися в Україну під страхом втрати можливості продовження дозволу. Тим, хто звернувся до відділку поліції після тривалого очікування, повідомили, що в ІТ системі є помилка, яка не дозволяє розпочати процедури. Відповіді, негідні країни-члена Європейського Союзу”.

Велика частина українців в Італії вже стикнулася або стикнеться з проблемою оновлення документів через черги у квестурах, складнощі з онлайн-записом на прийом та відсутністю чіткої інформації від італійських органів. Це виданню Delo.ua пояснили адміністратори телеграм-каналу “Українці в Італії”. 

За їх даними, без оновленого дозволу українцям може бути складно перетинати кордон, в тому числі інших країн ЄС, а деякі роботодавці не працевлаштовують без чинного дозволу на проживання для тимчасового захисту. Через прострочене пермессо медичні заклади можуть відмовити у безкоштовному лікуванні.

Проте відсутність дійсного дозволу не є повною катастрофою для українців в Італії. Щоб уникнути зазначених проблем, громадянам України потрібно податись на оновлення пермессо і отримати листа з датою візиту у квестуру для подачі відповідних документів.    

Але якщо людина подала документи на оновлення дозволу  вона не вважається нелегалом. Офіційних вказівок про депортацію біженців або штрафи поки немає, підкреслюють співрозмовники видання. Біженці можуть виїхати з Італії в Україну, але щоб повернутися — треба мати лист від квестури з датою подачі документів на пермессо. 

Щоб уникнути проблем з проїздом, при працевлаштуванні та отриманні медичної допомоги, в спільноті радять українцям звертатись у квестуру стільки разів, доки не отримають відповідь і лист з датою візиту. 

При цьому проблема з чергами до поліцейських відділків залежить від регіону країни. Декому з українців щастить отримати запрошення на подачу документів на березень, а в деяких квестурах записують аж на літо 2025 року.      

“Італія нікуди не квапиться, італійці в принципі працюють дуже повільно. Хто звертається у квестуру — усім дають запис на дату, щоб прийти і податись на продовження пермессо через два-три місяці. Це проблема завантаженості окремих квестур. Деякі взагалі можуть рекомендувати візит на січень 26 року”, - говорить Дмитро Магдич, керівник компанії Studio Zakon, яка надає юридичну допомогу українцям в Італії.

З позитивного — юрист поки не чув про випадки, коли б в поліції відмовились оновлювати дозвіл на проживання для тимчасового захисту. З оформленням пермессо для новоприбулих біженців з України теж немає проблем. Тому через бюрократичні перепони українці втрачають свій час та доступ до державних послуг, але не саму можливість перебувати в Італії. Деяким громадянам України роботодавці дозволяють працювати неофіційно, поки вони не оформлять документи, додає він.

Найчастіше українці нарікають на повільну роботу поліції у містах — Римі, Новарі, Падуї, Тренті, Ріміні, Тревізо та інших. При цьому в одному місті одна квестура може вільно видавати запрошення, а інша — ні. Найчастішим поясненням затримок при оформленні пермессо квестури називають відсутність розпоряджень від уряду.    

На момент публікації статті Міністерство праці та соціальної політики Італії, посольство Італії в Україні та посольство України в Італії не відповіли на запит Delo.ua, чи є можливість пришвидшення оновлення документів для біженців.   

“Не відомо, чи бере український уряд участь у переговорах з Італією щодо продовження статусу. Конкретних рішень поки що немає. Вся відповідальність за продовження документів лежить на італійських органах. Але зі слів поліції, все буде добре і всі отримають оновлені документи”, — констатує адміністратор спільноти українців в Італії.