НБУ курс:

USD

41,57

+0,13

EUR

45,35

+0,18

Готівковий курс:

USD

41,60

41,51

EUR

45,50

45,28

Ставки за кредитами восени досягнуть 30% річних - засновник "Інвестохіллс" Андрій Волков

Ставки за кредитами восени досягнуть 30% річних - засновник "Інвестохіллс" Андрій Волков

Підняття Національним банком облікової ставки з 10 до 25% у короткостроковій перспективі призведе до того, що банки скоротять активні (кредитні) операції. 

Як забезпечити розвиток і стійкість компаній: досвід TERWIN, NOVUS, Arcelor Mittal, СК ІНГО та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.
11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтесь, як бізнесу адаптуватися до нових регуляторних вимог, реагувати на зміни та залучати інвестиції у нинішніх умовах. Реальні кейси від лідерів українського бізнесу.
Забронювати участь

Таку думку у своїй колонці для ІА "Інтерфакс-Україна" висловив Андрій Волков, засновник та керуючий партнер групи компаній "Інвестохіллс".

За його словами, причиною цього стане відсутність позичальників, які братимуть позики під 25%.

В той же час, Андрій Волков припустив, що банки матимуть можливість агресивно піднімати ставки за депозитами або за залишками на поточних рахунках, по суті, до 25%.

"Тобто залучати кошти клієнтів їм стане точно вигідніше, ніж брати рефінанс у НБУ", - вважає фінансист.

За його словами, першими на цей крок наважаться банки, у яких не вистачає ліквідності (як правило, це невеликі банки). Ну а слідом за ними підтягнуться і всі інші.

"На ринку висока конкуренція, і ніхто з банків не захоче втрачати клієнтів, які почнуть закривати рахунки та йти до тих, хто пропонує за депозитами вигідніші умови", - зазначив Андрій Волков.

У результаті, за його прогнозами, для всієї банківської системи вартість ресурсів зросте, що негативно позначиться на активних операціях, оскільки кредити теж подорожчають.

"А з урахуванням того, що під час війни банки, крім своєї маржі, закладають у вартість позикових коштів певну плату за ризик, ставки за кредитами восени досягнуть 30% річних, а може й вище", - додає засновник "Інвестохіллс".

За його словами, наслідком зростання ставок, безперечно, стане скорочення обсягів кредитування. Хоча ще у квітні, за даними НБУ, кредитний портфель бізнесу продовжував, нехай і незначно, але зростати і додав 0,2%.

"У найближчому майбутньому попит залишиться хіба що на овердрафти та на короткі позики, призначені для поповнення оборотних коштів, а також програми, де відсоткову ставку компенсує держава. Однак зі зростанням ставок кредитування обсягів таких програм буде все менше", - прогнозує Андрій Волков.

Нагадаємо, що 2 червня Нацбанк підняв облікову ставку з 10% одразу до 25%. Ставка для кредитів рефінансування тепер становить 27%, а депозитних сертифікатів – 23%.

Як прогнозують в Асоціації українських банків, застосування Національним банком ставки рефінансування за довгостроковими та короткостроковими кредитами 27% може призвести до банкрутства до 20 банків, що в свою чергу завдасть сильного удару по стабільності та довірі до банківської системи України.