Поки що не покарають: частина магазинів, незважаючи на заборону, продовжують роздавати поліетиленові пакети безкоштовно

Поки що не покарають: частина магазинів, незважаючи на заборону, продовжують роздавати поліетиленові пакети безкоштовно

  • Наталья Лошакова

    Корреспондент отдела "Бизнес"

Після набуття чинності законом, який забороняє роздавати в магазинах безкоштовно пластикові пакети-"маєчки" з надтонкого поліетилену, далеко не всі рітейлери взялися виконувати його від "а" до "я": хтось став брати плату за будь-який пакет, хтось Лише робить вигляд, що пакети стали платними, а частина продовжує відкрито роздавати їх покупцям.

Ми продовжуємо воювати з окупантом на інформаційному фронті, надаючи виключно перевірену інформацію та аналітику.
Війна позбавила нас можливості заробляти, просимо Вашої підтримки.
Підтримати delo.ua

Про те, що так буде, Delo.ua прогнозувало раніше. Справа в тому, що закон виявився "дірявим", і рітейлери мають певні лазівки, які, як мінімум, дозволять у судовому порядку відбиватися від претензій держорганів. Але, як свідчить спілкування кореспондентів Delo.ua зі співробітниками торгівлі,  головне навіть те, що остаточно не опрацьовані необхідні нормативні акти. Просто держоргани дивляться на це питання "із заплющеними очима". І, як наслідок, частина магазинів не поспішає боротися за чистоту навколишнього середовища на шкоду комфорту своїх покупців та на шкоду собі.

У супермаркеті "Велмарт" пакети роздають безкоштовно. Висять таблички з написом, що вони тільки для первинного пакування сипучих продуктів та іншого товару, що підпадає під безкоштовне пакування.

Супермаркет "Велмарт". Фото: Delo.ua

Співробітниця супермаркету повідомила кореспондентові Delo.ua, що на даний момент пакети безкоштовні, але все може змінитися. Коли ж можуть відбутися ці зміни, вона не може уточнити.

Супермаркет "Велмарт". Фото: Delo.ua

У магазині "Делві" кореспондентові Delo.ua сказали, що пакети безкоштовні, і коли зміниться порядок, вони теж поки що не можуть сказати.

Супермаркет "Делві". Фото: Delo.ua

Водночас у супермаркетах "АТБ" та Varus пакети продають за гроші.

Супермаркет "АТБ". Фото: Delo.ua

Втім, у Varuc встановлено символічну ціну — 1 копійку.

Супермаркет Varus. Фото: Delo.ua

В "Ашані" та "Бджілці" також встановлена відносно невелика ціна - лише 6 копійок. Проте в "Ашані" у чеку пакет не пробивають ні на касі самообслуговування, ні на звичайній. Схожа ситуація сталася і в магазині мережі Thrash!, що входить до групи Fozzy. У залі цінник на пакети було вивішено, але в чеку його не врахували.

Супермаркет Thrash! Фото: Delo.ua

Найдисциплінованішим виявився Novus. Співрозмовниця видання, категорійний менеджер однієї з оптових трейдингових компаній Катерина, розповіла, що у Novus у неї вимагали сплатити пакет, до якого було загорнуто рибу, хоча згідно із законом упаковка для риби все ще має бути безкоштовною.

Супермаркет Novus. Фото: Delo.ua

У Novus на Петропавлівській Борщагівці у Києві особливого обурення серед покупців через нововведення немає, але кількість стійок із пакетами за останні дні помітно скоротилася. Якщо до 10 грудня у відділі, наприклад, овочів і в кожній секції стояло по 2-3 стійки, то тепер лише одна. Стандартні зелені пакети-майки продаються по 10 копійок і є упаковкою для сипких товарів. Тут же нам підтвердили, що пакети для пакування риби (білі пакети-майки) вони справді продають. Їхня ціна 5 копійок.

Супермаркет Novus. Фото: Delo.ua

Під час оплати товарів на звичайних касах співробітники магазину самі вбивають ціну пакета. А ось на касах самообслуговування можна схитрувати. Щоб оплатити пакет, його потрібно знайти у базі даних магазину. При цьому замість пакета за 10 копійок можна вказати пакет за 5 копійок - ні програма автоматичних ваг, ні співробітник, який допомагає пробивати товари, помилки не виправляють.

У супермаркеті "Таврія В" в Одесі пластикові пакети відпускають 10 копійок за штуку.

Супермаркет "Таврія В". Фото: Delo.ua

А співробітниця одного з немережевих магазинів, яка побажала залишитись анонімною, безкоштовно видала пакет-майку кореспондентові Delo.ua. На питання, як довго вони планують роздавати пакети безкоштовно, вона сказала: "Поки що не покарають".