Які тренди очікувати на ринку праці у 2022 році: турбота про співробітників, дефіцит кадрів та постійне навчання

  • Мария Пирогова

    Корреспондент отдела "Общество"

Які тренди очікувати на ринку праці у 2022 році: турбота про співробітників, дефіцит кадрів та постійне навчання

У 2022 році компанії змушені будуть знаходити нові способи зберегти залучення співробітників, гібридний формат роботи ще більше вкорениться, а дефіцит кадрів відсуне ейджизм на другий план. Такі тренди на ринку праці назвала виконавчий директор кадрового порту grc.ua Катерина Окунська під час бізнес-сніданку для директорів з персоналу.

Ми продовжуємо воювати з окупантом на інформаційному фронті, надаючи виключно перевірену інформацію та аналітику.
Війна позбавила нас можливості заробляти, просимо Вашої підтримки.
Підтримати delo.ua

Експерт зауважила, що на зміну світу VUCA прийшов світ BANI. «Наразі це поняття характеризує все наше життя. Якщо раніше бізнес планував на два-три роки, а то й на п'ять-десять років, то сьогодні — лише на кілька місяців», - розповіла Окунська. Втім, за її словами, майже половина компаній впоралися з випробуваннями, більш того, 15% навіть відзначили стабільну роботу бізнесу, не зважаючи на труднощі.

Фото: grc.ua

Цього року роботодавцям доведеться відстежувати як тренди, що перекочували з 2021 року, так і нові. Усього Окунська назвала дев'ять тенденцій ринку цього року.

Гібридний формат роботи

Компанії стають більш гнучкими – бізнес масово запроваджує гібридний формат роботи. Це не випадково: за даними grc.ua, лише 59% претендентів готові працювати full-time в офісі. При цьому у великих містах співробітники все частіше шукають роботу з будинком, тому компанії все частіше пропонують співробітникам коворкінги недалеко від місця проживання.

Проте різниця між баченням форматів у роботодавців та кандидатів залишається. Якщо дистанційну роботу хочуть 15% претендентів, пропонують її сьогодні лише 9% компаній. Гнучкий графік віддають перевагу 14% претендентів, а згодні на нього лише 6% роботодавців. Але кількість компаній, які вводять гібридні формати роботи, стає дедалі більшою.

Фото: grc.ua

Нові методи підтримки залучення співробітників

Масове видалення змушує компанії вигадувати нові методи підтримки залучення штату. Наприклад, у grc.ua використовують такі рішення:

  • Проводять Monday meetings, де всі розповідають про плани на тиждень;
  • Влаштовують ранкові кави в четвер для випадково підібраних зі співробітників пар;
  • Організують щоп'ятниці розповіді історій із життя;
  • Пишуть Friday letters, у яких підбивають підсумки тижня та говорять про успіхи компанії;
  • Заохочують досягнення корпоративним мерчем.

Дефіцит кадрів та поступове вирішення проблеми ейджизму

На ринку праці відчувається дефіцит кадрів, пов'язаний зі старінням нації, трудовою еміграцією та демографічною кризою 90-х. Це підштовхує роботодавців відкидати стереотипи та придивлятися до фахівців 45+. Компанії створюють програми адаптації та перекваліфікації для таких претендентів.

Широка географія працівників

Через повсюдну віддалену роботу географія рекрутингу стала ширшою. Найбільше претендентів, які хочуть працювати дистанційно, у Києві, Донецьку, Дніпрі, Харкові, Одесі та Луганську.

На ринку праці зміна цінностей

Люди більше не сприймають роботу як щось найважливіше в житті та підбирають її більш свідомо. Шукачі частіше звертають увагу на стабільність компанії на ринку, її фінансову спроможність та корпоративну культуру.

Фото: grc.ua

Компанії більше дбають про співробітників

Фокус компаній змістився з клієнтів на своїх співробітників. Активно вводиться Empoyee experience (EX) – ця бізнес-функція вирішує завдання управління враженнями співробітників від взаємодії з компанією. Це стратегічна та тактична робота над тим, що працівники думають та відчувають на кожному етапі контакту з роботодавцем.

Диджиталізація hr-процесів

Впровадження цифрових технологій не тільки позбавляє hr-фахівців від рутини, але й надає можливості для збору даних для аналітики, покращує комунікацію між співробітниками, змінює підходи до корпоративного навчання та позитивно впливає на лояльність штату.

Попит на айти-фахівців

Тут все просто – попит на програмістів лише зростає. За даними grc.ua, за кількістю вакансій айти-сферу переганяють лише продажі.

Постійне навчання та підвищення кваліфікації

Провідні компанії впроваджують програми reskilling та upskilling для навчання та придбання працівниками нових знань та навичок.