НБУ курс:

USD

41,25

--0,08

EUR

43,56

--0,13

Готівковий курс:

USD

41,60

41,55

EUR

44,05

43,81

"Це не питання дати": У Нацбанку пояснили, коли зможуть "розморозити" курс долара

"Це не питання дати": У Нацбанку пояснили, коли зможуть "розморозити" курс долара
Катерина Рожкова. Фото: НБУ

Перша заступниця голови Національного банку України Катерина Рожкова зазначає, що регулятор може повернутися до вільного курсоутворення лише у випадку реалізації певних умов. Про це вона сказала у інтерв'ю "24 каналу".

Відкрийте нові горизонти для вашого бізнесу: стратегії зростання від ПриватБанку, Atmosfera, ALVIVA GROUP, Bunny Academy та понад 90 лідерів галузі.
12 грудня на GET Business Festival дізнайтесь, як оптимізувати комунікації, впроваджувати ІТ-рішення та залучати інвестиції для зростання бізнесу.
Забронювати участь

Чиновниця НБУ пояснила, що безготівковий курс долара на рівні 29,25 гривні регулятор зафіксував через те, що міжнародні резерви України втратили "величезну частину" регулярних надходжень через падіння експорту і замістити їх нічим.

"Через це ми маємо якимось чином скоротити витрати. Ми скоротили їх, коли ввели перелік критичного імпорту (який, на жаль, сьогодні вже розширений майже до 100% довоєнного), коли заборонили продавати безготівкову валюту громадянам", - зазначила вона.

За словами Рожкової, на безготівковому ринку ситуація з фіксованим курсом буде продовжуватися доти, поки в НБУ не побачимать якоїсь відносної стабілізації.

"Що я маю на увазі? У першу чергу поки ми не побачимо, що експорт потрохи відновлюється і є якісь регулярні надходження. Скажімо, зараз Мінагро та уряд працюють над тим, щоб розширити можливості експортерів. Якщо буде можливість розширити експорт, надходжень буде більше і це допоможе нам стабілізувати ринок", - вказала перша заступниця голови НБУ.

При цьому вона підкреслила необхідність повернення мит на імпортні товари, що має призвести до зменшення попиту на імпорт і його обсягу, збільшення надходжень до міжнародних резервів та поступового зменшення витоку з них.

"Далі – міжнародна фінансова допомога. Зараз напрацьовується механізм, як анонсовані 19 мільярдів доларів (від G7 та ЄС) та 8 мільярдів доларів (від США) будуть до нас надходити, з якою регулярністю. Вони також дадуть нам можливість отримати регулярні надходження", - додала Рожкова.

За її словами, за реалізації вказаних умов вже можна буде говорити про те, коли і як НБУ буде повертатися до ринкового курсу в безготівковому сегменті.

"І це буде поступово, обережно, аби запобігти стрибкам курсу. Я не можу вам сказати: "Це буде через місяць чи через два". Це не питання дати. Мають скластися відповідні передумови, за яких ринок буде здатен до збалансування", - підкреслила вона.

Нагадаємо, що нещодавно голова НБУ Кирило Шевченко вже заявляв про необхідність підвищення оподаткування імпорту. За словами керівника регулятора, той вже неодноразово звертався до Кабінету міністрів з відповідними пропозиціями.