- Категорія
- Економіка
- Дата публікації
- Змінити мову
- Читать на русском
У НБУ розповіли, чому наполягають на підвищенні оподаткування імпорту
Створені для імпорту стимули у вигляді скасування імпортних зборів та ПДВ зараз позбавляють переваг українських виробників.
Про це у своїй колонці для "Дзеркало тижня" пише голова Національного банку України Кирило Шевченко.
За його словами, на перших етапах вторгнення через побоювання значного порушення виробництва в Україні, щоб не допустити дефіциту товарів, уряд зменшив оподаткування імпорту. На той час це було вірним кроком.
На щастя, виробництво товарів широкого вжитку вціліло та відновлюється, і тепер цей крок відновленню національної економіки швидше заважає.
Підписуйтесь на Telegram-канал delo.uaНа думку глави НБУ, необхідно повернути оподаткування імпорту та запровадити додатковий імпортний збір на некритичні категорії імпорту.
Це дозволить збільшити бюджетні доходи, знизити обсяги імпорту та стимулювати українських товаровиробників, а отже, і знизити тиск на валютний ринок.
Також це знизить необхідність фінансування бюджетного дефіциту Національним банком та, як наслідок, послабить девальваційний та інфляційний тиск.
"Національний банк уже неодноразово звертався до Кабінету міністрів з відповідними пропозиціями. Враховуючи конструктивний діалог з питання оподаткування імпорту, ми сподіваємось, що ці рішення будуть ухвалені Верховною Радою найближчим часом", - зазначив Шевченко.
Також можливою опцією у НБУ називають виведення з міжбанківського валютного ринку великих покупців держсектора, імпорт якого нееластичний до обмінного курсу, тобто обсяги імпорту не зменшуються і не збільшуються при зміні курсу.
"Спочатку необхідно повернутися до оподаткування імпорту та запровадження додаткового імпортного збору на некритичні категорії імпорту. Потім важливо запровадити справедливу винагороду для власників заощаджень, які вкладають їх у гривневі ОВДП. Наступний потенційний крок - виведення з валютного ринку великих покупців держсектора. І лише після цього - перехід до плаваючого обмінного курсу. А вже за цим має йти поступове скасування валютних обмежень", - наголосив Шевченко.
Зазначимо, Кабінет міністрів 28 травня схвалив внесення до Верховної Ради законопроекту про поновлення дії мит та ПДВ при імпорті товарів в Україну, за винятком палива та автомобілів.