НБУ курс:

USD

41,29

+0,03

EUR

43,47

--0,10

Готівковий курс:

USD

41,60

41,55

EUR

44,05

43,81

Україна може поставити під сумнів зобов’язання щодо Будапештського меморандуму - Зеленський

Україна може поставити під сумнів зобов’язання щодо Будапештського меморандуму - Зеленський

Президент України Володимир Зеленський, виступаючи на Мюнхенській конференції з безпеки, звинуватив світове співтовариство у недостатній реакції на агресію Росії та ініціював консультації у рамках Будапештського меморандуму, щоб забезпечити Україні гарантії безпеки.

Відкрийте нові горизонти для вашого бізнесу: стратегії зростання від ПриватБанку, Atmosfera, ALVIVA GROUP, Bunny Academy та понад 90 лідерів галузі.
12 грудня на GET Business Festival дізнайтесь, як оптимізувати комунікації, впроваджувати ІТ-рішення та залучати інвестиції для зростання бізнесу.
Забронювати участь

"Україна хоче миру, Європа хоче миру. Росія каже, що не хоче нападати. Хтось із нас бреше", - заявив Зеленський.

Він нагадав про обстріл з боку бойовиків дитячого садка, а потім і ліцею у селищі Врубівка.

Зеленський акцентував увагу на тому, до чого привела практика "умиротворення агресора". Він звинуватив світове співтовариство у недостатній реакції на анексію Криму та наголосив, що "байдужість робить співучасником злочину".

"Система безпеки повільна. Ще раз дає збій. Через егоїзм, самовпевненість, безвідповідальність держав на глобальному рівні. Як наслідок: злочини одних і байдужість інших. Байдужість, яка робить співучасником. Символічно, що я говорю про це саме тут. 15 років тому тут РФ заявила про намір кинути виклик глобальній безпеці. Чим відповів світ? Умиротворенням. Результат? Щонайменше – анексія Криму та агресія проти моєї держави", - сказав Зеленський.

Він додав, що "ООН, яка має захищати мир та світову безпеку, не може захистити себе".

"Коли порушується її Статут. Коли один із членів Радбезу ООН анексує територію однієї із засновниць ООН. А Кримську платформу – формат та мета якої деокупація Криму та захист прав кримчан, сама ООН ігнорує", - наголосив президент.

Тому Зеленський ініціював проведення консультацій у рамках Будапештського меморандуму, однак якщо вони не відбудуться або за їхніми результатами не будуть прийняті конкретні рішення щодо гарантій безпеки для України, то Київ може поставити зобов'язання країн-гарантів під сумнів.

"Я, як президент, вперше ініціюю проведення консультацій у рамках Будапештського меморандуму. Україна робить це вчетверте. Але і Україна, і я – робимо це востаннє", - сказав він.

Зеленський наголосив, що Україна матиме повне право вважати, що Будапештський меморандум не працює. Він зазначив, що за відмову від третього у світі ядерного потенціалу Україна отримала гарантії безпеки.

"Зброї у нас немає. Як і безпеки. Немає і частини території, яка за площею більша ніж Швейцарія, Нідерланди чи Бельгія. А головне – немає мільйонів наших громадян. Усього цього немає. Але дещо є. Це право. Право вимагати перейти від політики умиротворення у забезпечення гарантій безпеки та миру", - підсумував президент.

Зазначимо також, що у рамках свого візиту до Мюнхена Зеленського вже зустрівся з прем'єром Великобританії Борисом Джонсоном.

"Зустрівся з Борисом Джонсоном у Мюнхені. Говорили про безпеку на тлі агресивних дій РФ. Узгодили подальші спільні кроки. Залишаємося єдиними у прагненні до деескалації дипломатичним шляхом. Вдячний Великій Британії за підтримку України та співпрацю заради безпеки та миру", - написав Зеленський у Twitter.

Фото: Володимир Зеленський у Twitter.

Зазначимо, щороку на Мюнхенській конференції безпеки збираються лідери держав, топ-дипломати, експерти в галузі безпеки та дипломатії, колишні чиновники та великий бізнес тощо, щоб обговорити виклики для миру у сфері безпеки.

Цього року конференція відбувається у очному форматі, тоді як попередні два роки захід проводився онлайн. Головною темою конференції стало можливе військове вторгнення Росії до України.

При цьому повернення Зеленського до Києва, як повідомили в Офісі Президента, заплановане на сьогодні.