НБУ курс:

USD

41,32

+0,03

EUR

42,99

--0,47

Готівковий курс:

USD

41,71

41,65

EUR

44,00

43,76

Інтернет в Україні подорожчає на 30% у 2022 році. Що змушує провайдерів піднімати ціни

Інтернет в Україні подорожчає на 30% у 2022 році. Що змушує провайдерів піднімати ціни

Українські провайдери попередили, що 2022 року тарифи як на домашній, так і на мобільний інтернет значно піднімуться. Особливо подорожчає дротовий інтернет у середньому на 20-30%. Delo.ua з'ясувало, що подорожчання пов'язане не тільки з інфляцією та запровадженням нових мит на оптоволокно, але й з відпливом фахівців та проблемою доступу до інфраструктури. Також проблеми у законодавстві створюють підґрунтя для стрибків тарифів у майбутньому.

Відкрийте нові горизонти для вашого бізнесу: стратегії зростання від ПриватБанку, Atmosfera, ALVIVA GROUP, Bunny Academy та понад 90 лідерів галузі.
12 грудня на GET Business Festival дізнайтесь, як оптимізувати комунікації, впроваджувати ІТ-рішення та залучати інвестиції для зростання бізнесу.
Забронювати участь

Українські провайдери зіштовхнулися із проблемою оплати доступу до інфраструктури, ціна якої прив'язана до рівня мінімальної зарплати.

Ми розпочинали з 7 гривень за доступ до однієї опори у 2016 році, зараз уже 19,5 гривень. І продовжиться зростання мінімальної зарплати. Така ціна буде по всій Україні: у Києві, у Львові, прифронтовій Авдіївці та в селі у Луганській області

Сергій Кушнарьов член правління Інтернет Асоціації України (ІнАУ)

Керівник WEST Network Віталій Головня впевнений, що доступ до інфраструктури – це проблема №1 для провайдерів. Він пояснив, що оператори безпосередньо використовують велику кількість опор, тому їх утримання займає значну частину витрат.

Крім того, в Україні запровадили нові мита на оптоволокно. Їх називають "захист внутрішнього виробника", але насправді, як вважає Віталій Головня, українські підприємства не можуть задовольняти попит ринку, тож ціна на кабель зростатиме.

Учасники ринку називають низку причин, через які більшість провайдерів будуть змушені вдатися до коригування своїх тарифних планів. По-перше, ця пандемія, яка не дає повноцінно працювати бізнесу та надавати послуги клієнтам. По-друге, інфляція, яка торік становила близько 10%. По-третє, це зростання тарифів на електроенергію майже на третину, а також збільшення ввізного мита на необхідну продукцію. Крім цього також мало вплив та підвищення розміру ліцензійних відрахувань українським медіагрупам та правовласникам інших каналів.

Враховуючи ці фактори, а також прискорення інфляції, 2022 року тарифи на інтернет піднімуться на 20-30%, прогнозують експерти.

Проблема відтоку кадрів

У сфері комунікаційних послуг працюють фахівці, які перебувають у ризику міграції з малих міст у великі, а може, навіть і за кордон. Сергій Кушнарьов розповів, що зараз оператори борються за цінні кадри із закордонними роботодавцями, тому систематично піднімають зарплати, що в результаті відображається на тарифах для абонентів.

З ним згоден член парламентського комітету з питань цифрової трансформації Олександр Федієнко: "Спеціалістів у цій сфері з руками та ногами заберуть роботодавці у Польщі, Німеччині і так далі, де набагато вищі за зарплату".

Відтягування ухвалення закону "про доступ" створює ґрунт для різкого підняття тарифів у майбутньому

Інтернет-провайдери продовжують чекати, коли Верховна Рада візьметься за ухвалення законопроекту №2042 "Про внесення змін до деяких законів України щодо доступу до інфраструктури об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики". Олександр Федієнко вважає, що якщо процес ухвалення цього законопроекту так і не зрушить з мертвої точки, то настане час, коли в кожному будинку будуть окремі тарифи. Це наслідок нерівного доступу операторів до інфраструктури.

"Такі приклади вже є у Києві та Дніпрі, коли "вхід" оператора до будинку коштує йому 10 тисяч гривень, і провайдер вирішує розділити цю суму серед абонентів будинку. Звичайно, для них тарифи можуть зрости на 20%, а може, і на 50" А в сусідньому будинку користувачі платять менше, тому що у них "вхід" для операторів дешевший", - розповів член парламентського комітету з питань цифрової трансформації.

Крім того, оператори впевнені, що на державному рівні можна ще простіше вирішити питання збереження тарифів на інтернет. Віталій Головня наголошує, що якби знизилася вартість інфраструктури для інтернет-провайдерів, то не було б потреби щороку значно піднімати ціни для абонентів.

"Маю на увазі ціну на доступ до електроопорів, яка зараз прив'язана до мінімальної заробітної плати. Якби знизили вартість цього доступу, то оператори могли б не піднімати тарифи", - пояснив учасник ринку.

Чому дорожчає мобільний інтернет

У компанії "Київстар" зазначають, що поступова зміна вартості мобільного зв'язку – це тенденція, спричинена об'єктивними причинами на ринку. Йдеться про зростання інвестицій у розвиток інфраструктури, збільшення попиту у абонентів на мобільний інтернет, підвищення цін на електроенергію та інші фактори.

З'ясувалося, що у зв'язку з девальвацією гривні середній чек на абонента (ARPU) в Україні лише зменшується, тому оператори мають піднімати свої тарифи, щоб не зазнати збитків.

"Якщо простежити динаміку ARPU, то щороку цей показник змінюється приблизно на 10-12 грн. Середній чек зараз становить лише 86 грн, або $3. Для порівняння, 10 років тому цей показник був більшим - $5,2", - розповіли в "Київстар" ".

У компанії Vodafone наголосили, що ARPU в Україні є одним із найнижчих у світі. При цьому оператори продовжують інвестувати у мережу.

"На сьогоднішній день Vodafone інвестував загалом 40 млрд гривень в інфраструктуру швидкісного мобільного інтернету. Цього року ми не зменшуємо темпи будівництва мережі, адже до кінця року маємо забезпечити 90% населення України швидкісним мобільним інтернетом. При цьому компанія має правило: міняти цінник у тарифі не частіше ніж раз на рік", — додали у Vodafone.

Щодо мобільного інтернету, то тут основні фактори зростання тарифів — ціни на електроенергію, інфляція і, звичайно, покращення якості послуг, підсумували оператори.