НБУ курс:

USD

41,93

-0,00

EUR

43,58

-0,00

Готівковий курс:

USD

42,25

42,15

EUR

44,27

44,00

Україна нарощує експорт свинини: як це впливає на ціни на внутрішньому ринку

свинина
Фото: Freepik

За рахунок маржинальності виробництва галузь свинарства поступово відновлюється та демонструє перспективні результати. За даними Державної служби статистики України, на 1 серпня нараховується 5,2 млн голів, що на 1,5% більше, ніж в аналогічний період минулого року.

Про це повідомив аналітик УКАБ Максим Гопка.

За його словами, цьогорічне зростання експорту та скорочення імпорту свинини свідчать про зміцнення українського свинарства, що пов'язано з стабільною прибутковістю та налагодженням логістики.

 Аналітик підкреслив, що наразі 65% поголів’я свиней припадає на підприємства, де налічується 3,4 млн голів, що на 5,2% більше показників минулого року. 

Зменшення поголів’я спостерігається лише в господарствах населення, де вирощується 1,8 млн голів, що на 5% менше, ніж торік. Реалізовано на забій за перших 7 місяців 2024 року 398,7 тис. тонн – на 2,6% більше аналогічних показників 2023 року.

Експорт свинини в червні досяг 403 тонн

Як наголосив Гопка, починаючи з січня, експорт свинини значно зріс і досяг максимуму в червні (403 тонни), що чітко демонструє, що 2024 рік є більш успішним для експорту свинини.

Основними країнами-імпортерами стали Об’єднані Арабські Емірати (71%), Гонконг та Бахрейн. 

"Якщо в 2022 році середні показники експорту були 5-50 тонн, в 2023 році – 50-80 тонн, то в 2024 це вже більше 100 тонн. Для порівняння, до війни середній обсяг експорту складав 600-800 тонн. Причиною стабільних поставок є налагодження логістики та поступове відновлення поголів’я", - зауважив Гопка. 

Ціни на свинину

Аналітик УКАБ звернув увагу, що ціни на свинину залишаються стабільними. Крім цього, внутрішній ринок демонструє зростання попиту на м'ясні продукти, чому значною мірою сприяє активізація роздрібних мереж. Також спостерігається збільшення попиту на свинину серед переробних підприємств. Наразі середньозважена ціна на живець свиней беконних порід становить 58 грн/кг.

“Важливо врахувати, що ринок свинини залишається чутливим до зовнішніх факторів – зміни цін на енергоносії та можливі перебої в електропостачанні. Вітчизняні виробники активно працюють над покращенням якості продукції, а це сприяє підтримці довіри споживачів. Умови ринку також стимулюють фермерів інвестувати в сучасні технології, що дозволяє підвищувати продуктивність та конкурентоспроможність”, – констатує Гопка.

Як наголошують в профільній асоціації "Свинарі України", закупівельні ціни на живець свиней підтримують конкурентоспроможність української свинини на зовнішніх ринках, адже  середня митна вартість експортованого протягом 7-ми місяців 2024-го кілограма свинини поступається митній вартості завезеної з-за кордону м’ясної сировини — 2,45 дол. США проти 2,5 дол. США відповідно.

Свинарство втрачає привабливість для аграріїв

Свинарство, попри певне пожвавлення, не стає максимально привабливою для інвестицій галуззю. Прогнозується, що за результатами 2024 року рентабельність виробництва свинини знизиться до 0,35 грн/кг проти 0,64 грн/кг у 2023 році. Основною причиною її зменшення стане зниження закупівельних цін на свинину в поточному році - на 29% проти середнього показника за 2023 рік. 

Детальніше про те, як галузь свинарства функціонує на третій рік війни і що стимулює попит на свинину серед українців, читайте в матеріалі Delo.ua.