- Категорія
- Банки
- Дата публікації
- Змінити мову
- Читать на русском
Суд відмовив власнику Дельта Банку у відкритті справи про власне банкрутство
Господарський суд міста Києва 9 вересня 2024 року при повторному розгляді прийняв ухвалу про відмову бенефіціарному власнику АТ "Дельта Банк" Миколі Лагуну у відкритті провадження у справі про власну неплатоспроможність.
Про це повідомляє пресслужба Нацбанку.
Як пояснив судове рішення начальник управління правової та судової роботи з проблемними активами Юридичного департаменту НБУ Сергій Бойко, процедура відновлення платоспроможності фізичної особи передбачає можливість добросовісних боржників відповідально врегулювати свої борги та знайти компроміс із кредиторами.
"Однак важливо, щоб ці правові інструменти не використовувались для ухилення від відповідальності та виконання зобов’язань. Зловживання цією системою не лише підриває довіру кредиторів, але й спотворює справедливість, на яку спрямоване законодавство про банкрутство", – додав він.
Що хотів власник Дельта Банку
Згідно з повідомленням пресслужби НБУ, відповідно до проєкту плану реструктуризації боргів Лагуна, яким він доповнив свою заяву до суду, з загальної суми його заборгованості в розмірі 12,635 млрд грн списанню підлягає 10,752 млрд грн, що становить 85% від загальної заборгованості.
Як зазначив боржник у своїй заяві, в тому числі він заборгував АТ "Державний ощадний банк України" 5,541 млрд грн, АТ "Державний експортно-імпортний банк України" – 1,421 млрд грн.
Як зазначається в ухвалі суду, пропозиція Лагуна із реструктуризації боргу не відповідає закономірним очікуванням кредиторів, серед яких два державних банки. За оцінкою суду, обставини справи загалом не свідчать про добросовісність поведінки боржника, а також про те, що боржник прагнутиме компромісу з кредиторами щодо умов реструктуризації боргів та вживатиме заходів для задоволення їх вимог.
Також повідомляється, що Лагун з 2022 року фактично проживає за кордоном, а на території України перебуває в розшуку.
Справа Лагуна
В Нацбанку нагадують, що в серпні 2023 року Лагун вже звертався до Господарського суду міста Києва з заявою про відкриття провадження у справі про власну неплатоспроможність, однак 6 грудня 2023 року йому було відмовлено у цьому.
Після цього Лагун оскаржив ухвалу Господарського суду в суді апеляційної інстанції.
Північний апеляційний господарський суд 28 лютого 2024 року скасував ухвалу суду першої інстанції і відправив справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Національний банк оскаржив це судове рішення у Верховному Суді.
Верховний Суд 25 червня 2024 року частково задовольнив касаційну скаргу Нацбанку на постанову суду апеляційної інстанції, змінивши мотивувальну частину постанови та визначивши, що Нацбанк є заставним кредитором відносно боржника, що обумовлює його статус учасника у справі та дає право заперечувати проти відкриття провадження.
Водночас Верховний Суд залишив без змін резолютивну частину постанови Північного апеляційного господарського суду про скасування ухвали Господарського суду міста Києва від 6 грудня 2023 року.
Лагун - автор найбільшого банкрутства в українському банківському секторі
Дельта Банк було визнано неплатоспроможним ще у березні 2015 року (на той момент це був 4-й за розміром активів банк в Україні). В жовтні того ж року фінустанову було вирішено ліквідувати.
Відразу після цього Лагун втік з України, проте повернувся в 2020 році.
В листопаді 2021 року Лагуну повідомили про підозру у розтраті 1 млрд грн. Тоді ж підозри отримали і два заступники голови ради директорів банку, а також директор однієї із пов'язаних фінансових компаній.
Спочатку його відправили під домашній арешт, однак згодом суд відпустив Лагуна під особисте зобов'язання.
У квітні 2023 року поліція передала до суду дві справи проти Лагуна. Йдеться про видачу кредиту підконтрольній компанії-нерезиденту, через що з банку "витекло" 897 мільйонів гривень, а також про приховування банкіром іноземного доходу в 153,5 мільйона гривень в 2015 році та, відповідно, несплату з них податків.
А в кінці серпня до суду передали ще одну справу проти Лагуна про розкрадання грошей з Дельта банку. Йдеться про оборудку, в якій Лагун наказав підлеглим видати кредит підконтрольній йому юридичній особі, яка необґрунтовано одержала 430 мільйонів гривень, з яких 199 мільйонів не повернула.