- Категорія
- Бізнес
- Дата публікації
- Змінити мову
- Читать на русском
Частка "тіні" на тютюновому ринку знизилась до 14,6% - дослідження
Тіньовий ринок сигарет в Україні продовжує скорочуватися. У липні 2024 року рівень нелегальної торгівлі тютюновими виробами знизився до 14,6%, порівняно з 19,1% на початку року та 18% у квітні 2024. Про це свідчать дані проєкту “Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні”, що проводить Kantar Україна.
Зазначається, що втрати державного бюджету від тіньового ринку оцінюються в 23 мільярди гривень, а обсяг нелегально реалізованих сигарет складає 6,65 мільярда штук.
"Спостерігається значне падіння рівня нелегальної торгівлі. Знижується як контрабанда, також і обсяг підробок (у тому числі з підробленими акцизними марками)", – зауважила аналітикиня Тетяна Свердлик.
Втім, 33% контрафактної продукції містять підроблені акцизні марки. Серед цієї продукції 17% виготовлено компаніями Юнайтед Тобако / Маршалл Файнест Тобакко / VK Tobacco FZE, а 16% — "Українським Тютюновим Виробництвом".
Також, згідно з повідомленням, 52% нелегальної продукції, що маркована позначкою Duty Free або призначена для експорту, і нелегально продається в Україні, має напис про те, що виробником є Винниківська тютюнова фабрика. Марки цього виробника Сompliment і Lifa з написом Duty Free склали 51% цієї групи нелегальної продукції.
Щодо областей, то найбільше нелегальної продукції розповсюджено в шести регіонах України, які разом складають 69% ринку. Це Дніпропетровська область (22%), Одеська область (11%), Харківська область (11%), Київ і Київська область (9%), Хмельницька область (8%) та Львівська область (8%).
Також кіоски і магазини залишаються основними каналами нелегальної торгівлі тютюновими виробами, через які реалізується 66% нелегальної продукції.
Нагадаємо, що станом на перший квартал 2024 загальний рівень нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні хоч і знизився до 19,1% (проти 25,7% наприкінці 2023 року), але все ж залишається надзвичайно високим. Річні втрати бюджету оцінюються в 24 млрд грн.Обсяг тіньового ринку сигарет в Україні становить 7 млрд штук.
Також в середині травня детективи БЕБ провели 24 одночасних обшуки на виробництвах та у складських приміщеннях чотирьох виробників сигарет, які підозрюються у незаконному виготовленні тютюнової продукції та їх подальшій реалізації в Україні та країнах ЄС. Серед них – на Винниківській тютюновій фабриці.
В Україні зупинено всі нелегальні виробництва тютюну
Нагадаємо, що згідно із заявою голови парламентського комітету з податків та фінансів Данила Гетманцева, БЕБ разом з податковою службою завершило боротьбу з нелегальним виробництвом тютюну в Україні. Усі підприємства, що не співпрацювали зі слідством, припинили свою діяльність
Крім того, на виробництвах, де експертизи виявили порушення, були анульовані ліцензії та демонтовано обладнання, яке використовувалося для незаконного виготовлення продукції.
Гетманцев зазначив, що завдяки цим заходам нелегальне виробництво тютюну в Україні перебуває під повним контролем уже чотири місяці, що суттєво збільшило акцизні надходження. У червні-липні 2024 року акцизні платежі зросли на 4,6 мільярда гривень, або на 33,6% порівняно з тим самим періодом минулого року.
Додамо, що тіньова торгівля тютюновими виробами призвела до втрат бюджету на суму 42,5 мільярда гривень (понад 1 мільярд доларів) у 2022/23 роках.