НБУ курс:

USD

41,54

-0,00

EUR

45,00

-0,00

Готівковий курс:

USD

41,55

41,45

EUR

45,30

45,10

Тарифи на воду в Україні підняли в середньому на третину: виключення зробили для трьох міст

кран вода кухня
Фото: ua.depositphotos.com

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, 29 червня ухвалила рішення щодо встановлення з 1 липня нових тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення для 34 водоканалів на 2023 рік.

Як забезпечити розвиток і стійкість компаній: досвід TERWIN, NOVUS, Arcelor Mittal, СК ІНГО та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.
11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтесь, як бізнесу адаптуватися до нових регуляторних вимог, реагувати на зміни та залучати інвестиції у нинішніх умовах. Реальні кейси від лідерів українського бізнесу.
Забронювати участь

Як зазначає регулятор в своєму повідомленні, в середньому рівень підвищення тарифів становитиме 32% і залежить від регіону. Найвищий рівень тарифів - у тих водоканалів, які мають невисокі обсяги реалізації послуг, високу частку реагентів у тарифах, велику протяжність мереж, а також використовують покупну воду та/або очищають стічні води в інших ліцензіатів.

Зокрема, це КП "Вінницяоблводоканал", КП "Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства", КП "Дрогобичводоканал", ОКВП "Дніпро-Кіровоград", КП "Житомирводоканал", КП "Новомосковськ Водоканал", а також "Укрзалізниця".

Зазначається, що "з метою зниження соціальної напруги" для деяких підприємств, у яких відбулося найбільше зростання тарифів, застосовано поетапне підвищення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, а саме перший етап підвищення встановлено з 1 липня до 31 серпня, а другий - з 1 вересня поточного року.

У середньому сума в платіжках за водоспоживання домогосподарством (дві-три особи) зросте на 62 гривні на місяць (з ПДВ). До підвищення вона становила приблизно 194 гривні/місячь (при діючому тарифі 29,78 гривні за кубометр), а після підвищення, таким чином, сягатиме 256 гривень (за плановим тарифом 39,37 гривні за кубометр).

Зростання тарифу, як пояснює НКРЕКП, зумовлене збільшенням витрат на електроенергію в середньому на 14%; підвищенням оплати праці робітникам водоканалів на 13%; зростанням обсягів закупівлі реагентів на 88%, а зобов’язань ліцензіатів за кредитами - на 60%. Крім того, враховано компенсацію вартості електричної енергії з початку 2023 року.

Також на зміні тарифів позначалися такі чинники: зменшення обсягів реалізації послуг через скорочення попиту (бо через воєнні дії багато людей залишили свої домівки, а також відбулася релокація бізнесу), стрімке підвищення цін на пальне та непередбачувані витрати на ремонтні роботи з усунення руйнувань інфраструктури.

Натомість зазначено, що тарифи на водоспоживання у містах, які суттєво постраждали внаслідок бойових дій, залишаються незмінними: йдеться про Харків, Миколаїв та Херсон.

Нагадаємо, що підвищення тарифів на воду було погоджено ще в грудні 2022 року, але так і не відбулося. Нещодавно комунальні підприємства, які надають послуги водопостачання та водовідведення, закликали НКРЕКП все ж підвищити їх на третину з липня, бо не хочуть більше терпіти значні збитки від роботи за чинними тарифами, що вже не відповідають реаліям.