НБУ курс:

USD

41,25

--0,08

EUR

43,56

--0,13

Готівковий курс:

USD

41,65

41,58

EUR

44,12

43,95

Україна та Польща вперше провели аукціони з торгівлі електроенергією за європейськими правилами

Україна та Польща вперше провели аукціони з торгівлі електроенергією за європейськими правилами
Україна та Польща вперше провели аукціони з торгівлі електроенергією за новими правилами. Ілюстрація: пресслужба "Укренерго"

16 січня між НЕК "Укренерго" та польським оператором PSE вперше відбулися аукціони з розподілу доступу до пропускної спроможності міждержавних інтерконекторів, відповідно до європейських стандартів, на загальноєвропейській платформі Joint Allocation Platform (JAO).

Відкрийте нові горизонти для вашого бізнесу: стратегії зростання від ПриватБанку, Atmosfera, ALVIVA GROUP, Bunny Academy та понад 90 лідерів галузі.
12 грудня на GET Business Festival дізнайтесь, як оптимізувати комунікації, впроваджувати ІТ-рішення та залучати інвестиції для зростання бізнесу.
Забронювати участь

Про це повідомляє пресслужба "Укренерго".

За результатом аукціону було розподілено пропускну спроможність за різними годинами доби та цінами на передачу. Зокрема, з 01:00 по 06:00 та з 22:00 по 24:00 пропускна спроможність склала 425 МВт, на 21 годину - 292 МВт, а з 07:00 по 20:00 годину - 0 МВт. Ціна за передачу енергії становила 0,02 євро за МВт, а загальна сума на добу – 82,34 євро.

Відповідно до правил аукціону, український оператор отримає 50% від цієї суми.

Зазначається, що максимальна пропускна спроможність для імпорту становила 425 МВт, тоді як аукціон на експорт проводився з нульовим обсягом доступної пропускної спроможності. День поставки електроенергії - 18 січня.

"Очікуємо завершення технічних та організаційних питань з боку JAO та операторів енергосистем Словаччини та Угорщини щодо запуску спільних аукціонів в першому кварталі 2024 року. Українська сторона ("Укренерго", НКРЕКП) виконала всі необхідні для цього умови", - додали в " Укренерго".

Перший аукціон за європейськими правилами був з Румунією

Нагадаємо, вперше спільні добові аукціони за європейськими правилами стартували між Україною та Румунією у листопаді 2023 року.

Тоді аукціони були проведені на платформі "Укренерго" одночасно для учасників ринку з Румунії та України. Очікувана дата поставки електроенергії - 3 листопада. При цьому, максимальна можливість передачі електроенергії для експорту становила 200 МВт, а для імпорту - 400 МВт.

НЕК "Укренерго" ще 20 жовтня підписала договір з румунським оператором Transelectrica щодо переходу на єдині європейські правила доступу до міждержавних ліній для експорту та імпорту електроенергії.

В чому різниця між спільними та односторонніми аукціонами

В "Укренерго" зазначають, що під час спільних аукціонів всі учасники ринку беруть участь в одному аукціоні і змагаються за весь обсяг пропонованої для продажу пропускної спроможності міждержавного інтерконектора. Переможець аукціону отримує право на використання перетину як для себе, так і для свого контрагента в сусідній країні. Після продажу права доступу до інтерконекторів, оператори енергосистем поділяють порівну доходи.

Згідно з повідомленням, односторонні аукціони проводяться в кожній країні окремо, графіки і умови не узгоджуються між операторами енергосистем сусідніх країн. Наприклад, аукціон проводиться спочатку для українських гравців ринку електроенергії, а потім в сусідній країні для її учасників.

Після цього оператори систем передачі узгоджують розподілений обсяг, і доходи не діляться між операторами енергосистем. Такі аукціони зараз проводяться між Україною та Польщею, Словаччиною та Молдовою як на експортних, так і на імпортних напрямках.