НБУ курс:

USD

41,36

+0,04

EUR

46,01

+0,21

Готівковий курс:

USD

41,60

41,50

EUR

46,15

46,00

В Україні вперше встановили сонячну електростанцію на території КП

В Україні вперше встановили сонячну електростанцію на території КП
Фото: Пресслужба міської ради Луцька

Комунальне підприємство "Луцькводоканал" презентувало проєкт власної генерації - чотири модульні фотоелектричні станції, встановлені на водоочисних спорудах, що забезпечують водою 70% міста.

Економічна відповідальність: Топ платників податків 2024
Якщо ваша компанія входить до топ-10 підприємств своєї галузі, якщо вона свідомо будуєте “білий бізнес” та чесно платить податки задля підтримки держави — запрошуємо взяти участь у проєкті “Економічна відповідальність: Топ платники податків 2024”
Заповнити анкету

Про це повідомляє пресслужба міської ради Луцька.

Станції працюють за принципом Net Biling: у години максимальної генерації обʼєкт повністю забезпечується потужністю станції, надлишки згенерованої енергії передаються до загальної енергетичної мережі України. При блекауті фотоелектричні станції балансуватимуть генератори.

Потужність станції складає 0,6 МВт.

Як розповів директор "Луцькводоканалу" Віктор Гуменюк, бюджет проєкту власної генерації становить 540 тисяч євро. Джерело фінансування – кредит АТ "Укрексімбанк" за програмою здешевлення "5-7-9" на 5 років. Термін окупності проєкту – 4,5 роки, при цьому проєкт реалізували менш ніж за чотири місяці.

За словами директора асоціації "Укрводоканалекологія" Дмитра Новицького, проєкт власної генерації "Луцькводоканалу" – це актуальне технічне рішення проблеми енергонезалежності комунальних підприємств, оскільки водоканали в Україні перебувають у складній ситуації.

"У зв’язку з війною та економічною ситуацією в країні тарифи є економічно не обґрунтованими. В таким умовах дуже складно працювати. Але сонячна енергія зараз у тренді, і Луцьк, мабуть, перший, хто встановив у себе потужну систему 0,6 МВт. Саме такі проєкти демонструють готовність водоканалів модернізуватися та адаптуватися до складних умов роботи", - додав він.

Нещодавно повідомлялося, що Міністерство фінансів може стати першою урядовою будівлею України з сертифікатом енергоефективності класу А. На даху будівлі відомства встановили сонячні панелі - за підрахунками це зекономить електроенергію на 20%. З метою зниження енергоспоживання на даху Мінфіну вже встановлено 118 сонячних панелей площею 310 м2, загальною потужністю 60 кВт.

Додамо, що з початку літа двадцять українських банків погодили кредитування підприємців для реалізації проєктів відновлення енергетичної інфраструктури та побудови джерел альтернативної енергетики на суму 4,3 млрд грн.

Які кредитні інструменти доступні для бізнесу та громадян

Для бізнесу та громадян наразі доступні наступні кредитні інструменти: 

  • Розширена програма "Доступні кредити 5-7-9%" для бізнесу на купівлю та встановлення електрогенераційних установок на газу.  Сума пільгового кредиту — до 150 млн гривень, строк кредитування — до 10 років. 
  • Пільгове кредитування проєктів з відновлення енергетичної інфраструктури, яке надають 19 найбільших банків України. Сума кредитів може становити до 25 млн євро. Термін кредиту — до 5–7 років. 
  • Програма "Доступні кредити 5-7-9%" для ОСББ та ЖБК. Сума такого кредиту може складати до 5 млн грн терміном до 5 років під 7% річних. Програма працює у комбінації із програмою "ГрінДІМ". ОСББ та ЖБК в рамках цієї програми зможуть отримати компенсацію до 70% вартості проєкту після його облаштування. 
  • Пільгове кредитування під 0% для домогосподарств на установку сонячних панелей з системами накопичення енергії та вітрових установок. Сума кредиту — до 480 тис. грн. Термін кредитування — 10 років.