Боржники стали більш захищеними: стягнення по кредитах без суду зійшли нанівець у 2023 році

борг
Фото: Depositphotos

Станом на листопад 2023 року було відкрито менше 800 виконавчих проваджень на підставі виконавчих написів нотаріусів. Це найнижча кількість подібних справ за останні п'ять років. У зв'язку з цілим переліком змін, внесених у законодавство щодо нотаріальних написів, боржники стали більш захищеними, а популярність інструменту стягнення зійшла нанівець.

Адаптуйте бізнес-стратегію до сучасних викликів разом з управлінцями «Біосфера», Ajax, Bolt, Prom.ua, Uklon та ще понад 60 топових компаній
13 грудня на GET Business Festival отримайте перевірені стратегії залучення інвестицій для бізнесу, просування продукту онлайн та цифровізації бізнесу.
Забронювати участь

Про це повідомляє "Опендатабот".

Кількість нотаріальних написів скоротилася майже у 600 разів

За даними аналітиків, станом на листопад 2023 року було відкрито лише 764 виконавчих проваджень на підставі виконавчих написів нотаріусів. Це майже у 600 разів менше, аніж у порівнянні з періодом до початку повномасштабної війни.

"До змін у законодавстві частими випадками були зловживання зі сторони стягувачів, коли виконавчі написи вчинялись на підставі спірних договорів, без повідомлення боржників та з іншими процедурними порушеннями. У таких випадках боржники могли дізнатись про нотаріальний напис вже на етапі, коли банк блокував рахунки", - підкреслили в "Опендатабот".

Аналітики зауважують, що відкриття виконавчих проваджень на підставі таких написів стало масовою проблемою для боржників, а кількість примусових стягнень росла.

"Так, у 2018 році було відкрито 64,8 тисяч проваджень про стягнення боргів на підставі нотаріальних написів. Того року кількість таких справ складала лише 2,5% від загальної кількості виконавчих проваджень", - підкреслюють в "Опендатабот".

Там додають, що пік подібних стягнень припав на 2021 рік, коли було відкрито рекордну кількість проваджень за написами нотаріусів — 447 389.

"Це близько 12% від загальної кількості виконавчих проваджень через борги того року", - наголошують аналітики.

Зазначається, що від початку повномасштабного вторгнення кількість стягнень боргів за допомогою такого інструменту почала падати, майже зійшовши нанівець у 2023 році.

"Перш за все, це пов’язано із забороною вчиняти нотаріальні написи від березня 2022 року. Єдиним виключенням стали кредитні угоди, посвідчені нотаріально", - пояснюють аналітики.

Вони нагадують, що вже у липні 2022 було введено заборону загалом відкривати провадження на підставі нотаріальних написів.

"Тим не менш, за 7 місяців минулого року було зафіксовано 129 744 таких справ. Це 11% від загальної кількості виконавчих проваджень через борги за весь 2022 рік", - зауважують в "Опендатабот".

У квітні 2023 можливість примусових стягнень боргів на підставі нотаріальних написів знову повернули — лише для випадків з посвідченими нотаріально кредитними договорами.

"Проте це не стало приводом для сплеску кількості виконавчих проваджень. Наразі інструмент подібних стягнень втрачає свою актуальність, але все ж продовжує працювати у більш захищеному форматі для боржників та регульованому зі сторони законодавства", - констатують аналітики.

Зауважимо, кількість боргів у Єдиному реєстрі боржників продовжує зростати — за останній рік їх додалося майже 1,2 млн. Найбільший приріст заборгованостей було зафіксовано в категорії "Стягнення судового збору" (68%), а найбільшу частку від загальної кількості боргів становить категорія "Стягнення на користь держави" — 22,3%.

Джерело фото: ua.depositphotos.com