НБУ курс:

USD

41,49

--0,08

EUR

44,75

--0,08

Готівковий курс:

USD

41,50

41,40

EUR

45,20

45,00

Файли Cookie

Я дозволяю DELO.UA використовувати файли cookie.

Політика конфіденційності

Україна погіршила позиції у рейтингу сприйняття корупції: результати за 2024 рік

корупція
Україна опустилася на один рядок у рейтингу сприйняття корупції. Фото: Freepik

Україна отримала 35 зі 100 балів в Індексі сприйняття корупції за 2024 рік. У новому дослідженні Transparency International наша країна посідає 105 місце поміж 180 країн. 

Як забезпечити розвиток і стійкість компаній: досвід TERWIN, NOVUS, Arcelor Mittal, СК ІНГО та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.
11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтесь, як бізнесу адаптуватися до нових регуляторних вимог, реагувати на зміни та залучати інвестиції у нинішніх умовах. Реальні кейси від лідерів українського бізнесу.
Забронювати участь

Особливість Індексу сприйняття корупції в тому, що більшість його досліджень враховують події в динаміці, орієнтуючись на дані за останні два роки. Саме тому і результати, отримані Україною, варто проєктувати не лише на 2024-й, а й на 2023 рік.

Нагадаємо, минулого року Україна набрала 36 балів (у порівнянні з 2022 роком - 33 бали), та посіла 104 місце. Таким чином, після відчутного приросту на три бали у 2023 році, вже у 2024-му Україна дещо втратила позиції в антикорупційній боротьбі. Основними ж драйверами змін залишаються реформи, спрямовані на євроінтеграцію і виконання міжнародних зобов’язань.

Інфографіка: Transparency International.

Україна і сусіди

З-поміж сусідів Україна і надалі випереджає Росію — яка у 2024 році втратила аж 4 бали і з 22 балами посідає 154 позицію. І так само продовжує падіння Білорусь — північна сусідка торік теж втратила 4 бали, і тепер з 33 балами знаходиться на 114 сходинці.

З-поміж західних сусідів покращити свої позиції загалом вдалося лише Молдові – 43 бали, 76 місце. Другий рік поспіль не змінюється показник Румунії — 46 балів, 65 місце. А всі інші країни погіршили свої позиції.

Інфографіка: Transparency International.

Україна і країни-кандидатки в ЄС

Як і у випадку щодо України, показники більшості країн-кандидаток в Євросоюз показують тенденції до стагнації в боротьбі з корупцією. Так, за рік не змінилися показники Грузії (53 бали, 53 місце), Чорногорії (46 балів, 65 місце), Туреччини (34 бали, 107 місце). На 1 бал зменшилися показники Сербії (35 балів, 105 місце). По 2 бали втратили Північна Македонія (40 балів, 88 місце) та Боснія і Герцеговина (33 бали, 114 місце).

А покращити свої показники вдалося лише двом країнам: на 1 бал виросли позиції Молдові — 43 бали, 76 місце, і аж на 5 балів — показники Албанії (42 бали, 80 місце). Таким чином, лише Молдова і Албанія показали цього року прогрес, причому зростання Албанії — це найкраща динаміка з-поміж усіх країн-кандидаток до ЄС.

Інфографіка: Transparency International.

Про Індекс сприйняття корупції

Індекс сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index, CPI) — показник, який з 1995 року розраховується міжнародною організацією Transparency International. Сама організація не проводить власних опитувань. Індекс розраховують на основі 13 досліджень «авторитетних міжнародних установ і дослідницьких центрів».

Ключовим показником Індексу є кількість балів, а не місце в рейтингу. Мінімальна оцінка (0 балів) означає, що корупція фактично підміняє собою державу, максимальна (100 балів) свідчить про те, що корупція майже відсутня. Індекс оцінює сприйняття корупції лише в державному секторі.

CPI погляд представників бізнесу, інвесторів, дослідників ринку тощо. Він відображає погляд приватного сектору та його сприйняття корупції в публічному секторі. Важливо пам’ятати, що CPI вимірює саме сприйняття, а не фактичний рівень корупції.

Нагадаємо, Україна зайняла 58-му позицію у рейтингу світових економік за версією британської консалтингової компанії Centre for Economics and Business Research, яка опублікувала свій щорічний рейтинг World Economic League Table.

Згідно з дослідженням, станом на 2024 рік, ВВП на душу населення України з урахуванням паритету купівельної здатності (ПКС) оцінюється у 19 603 долари США. Це дозволяє класифікувати країну як державу з доходом вище середнього.