НБУ курс:

USD

41,34

+0,03

EUR

45,85

+1,22

Готівковий курс:

USD

41,05

40,90

EUR

45,50

45,20

Файли Cookie

Я дозволяю DELO.UA використовувати файли cookie.

Політика конфіденційності

Українські банки у грудні видали іпотечних кредитів на 672 млн грн

Українські банки у грудні видали іпотечних кредитів на 672 млн грн
Найактивніше житло у кредит купували мешканці Києва та кількох західних регіонів.

У грудні банки України видали 379 іпотечних кредитів на суму 672 млн грн.

Як забезпечити розвиток і стійкість компаній: досвід TERWIN, NOVUS, Arcelor Mittal, СК ІНГО та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.
11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтесь, як бізнесу адаптуватися до нових регуляторних вимог, реагувати на зміни та залучати інвестиції у нинішніх умовах. Реальні кейси від лідерів українського бізнесу.
Забронювати участь

Про це свідчить дані щомісячного Опитування банків про іпотечне кредитування, інформує НБУ.

Ключові результати опитування банків 

У грудні українські банки продовжили видачу іпотечних кредитів, при цьому більшість позик була спрямована на придбання житла на вторинному ринку нерухомості.

  • Переважання вторинного ринку: Як за кількістю договорів, так і за загальними обсягами фінансування, найбільше іпотечних кредитів видано саме на купівлю житла, що вже було у використанні.
  • Зростання процентних ставок: Середньозважена ефективна ставка за іпотечними кредитами у грудні підвищилася до 8,8% річних, тоді як у листопаді вона становила 8,4%.

Географія іпотечного кредитування:

Найактивніше житло у кредит купували мешканці Києва та кількох західних регіонів України.

  • Київ та Київська область стали лідерами за обсягами іпотечного кредитування. У грудні тут було укладено 202 договори на загальну суму 384,1 млн грн, що становить 57,2% від загального обсягу виданих кредитів.
  • Львівська область посіла друге місце – 23 договори на загальну суму 45,6 млн грн.
  • Івано-Франківська область замикає трійку лідерів із 17 договорами на 28,1 млн грн.

В НБУ зазначають, що основним драйвером іпотечного сегмента залишається пільгове кредитування в рамках програми “єОселя”. У другому півріччі темпи видачі кредитів за цією програмою сповільнилися після рекордних обсягів через зміну умов надання позик оператором ("Укрфінжитло") та нестачу фінансування.

Додатковим чинником уповільнення іпотечного кредитування в грудні стало призупинення роботи низки державних реєстрів через кібератаку, що тимчасово унеможливило укладення угод купівлі-продажу нерухомості.

Частка іпотеки в портфелі кредитів населення за підсумками року підвищилася до 13,5%, однак залишається досить малою, тож уповільнення іпотечного кредитування не позначилося на динаміці роздрібного портфеля. Чисті гривневі кредити населення за 2024 рік зросли майже на 40%.

НБУ визначає розвиток іпотеки як один із пріоритетних напрямів на 2025 рік і працює над відповідною стратегією. Очікується, що позитивний вплив на цей сегмент матиме впровадження в Україні системи страхування воєнних ризиків. Відповідний законопроєкт наразі перебуває на розгляді в парламенті.

Нагадаємо, завдяки програмі “єОселя” продажі житла зросли, і майже 15 тисяч родин вже скористалися пільговими кредитами. На сьогодні частка кредитування нерухомості від девелоперів становить 40%, що значно перевищує показники до війни.